Yeni yılda yeni besin düzeni

Yeni Yıl, gerçekleştirilemeyen hedefler için yeni bir başlangıç olarak görülüyor. Fakat her yeni yıla girerken alınan kararların bir kısmı uygulamaya geçirilirken, bir kısmı ise gelecek yıllara erteleniyor. Bilhassa besin düzeni ile ilgili alınan kararlar, çok sürmeden göz ardı edilebiliyor. Halbuki yeni yılla beraber dinç yeme alışkanlıkları , bir bireyin kendisine verebileceği en hoş yeni yıl armağanı olarak değerlendiriliyor. Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Perhiz Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, yeni yılda beslenmenin nasıl olması gerektiğini anlattı.

ceviz

Besin çeşitliliğini sağlamak şart

sık sık benzer besinleri tüketmek yerine beslenme çeşitliliği temin etmek gerekmektedir. Çünkü alınan vitamin mineral protein ve karbonhidrat örüntüsü açısından besin çeşitliliği oldukça önemlidir. Börek, poğaça, fast food gibi basit erişebilir gıdaları sık harcamak yerine; daha yeterli ve sağlıklı beslenmek için kuru meyve, ceviz, fındık, badem gibi pratik taşınabilen atıştırmalıkları beslenme programına eklenebilir.

Yemeklerinizi anneanne yöntemi ile pişirin

Besinlerin pişirme yöntemleri epeyce önemlidir. Özellikle yeni yılda dinç pişirme yöntemleri tercih edilerek, beslenme düzeninin değişikliğine bir başlangıç yapılabilir. Kömür ateşinde yanmış mangal, kızartma, tütsüleme gibi yöntemler yerine artık bu yeni yılda daha sağlıklı pişme yöntemi olan buharda pişirme, fırında, haşlama biçiminde yapılan anneanne tekniği, tencere yemekleri tercih edilmelidir.

probiyotik

Bu sene lifli ve prebiyotikten zengin beslenin

Bilhassa lifli gıdalarla beslemek mikrobiyotayı korur. Her bireyin bu nedenle lifli ve prebiyotikten zengin beslenmesi gerekmektedir. Yeni yılda kefir veya prebiyotik yoğurttan oluşan ara öğünler günlük beslenmede kullanılmalıdır. Sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Bilhassa liften varlıklı olan kuru fasulye, nohut veya mercimek gibi besinlerin yeni yıldaki yeni beslenmeye eklenmesi önemlidir.

Etiket bilgilerini okumadan alışveriş yapmayın

Yeni yılla birlikte ideal kiloya inmek ve buna karar atamak epeyce önemlidir. Bunun için kolay şeker içeren gıdalardan uzaktan durulması gerekmektedir. Bilhassa şeker ve şekerli ürünler, meyve suları kolay şeker içeriği yüksek olduğundan obeziteyi arttıracağı unutulmamalıdır. Hem katkı maddesi maddeleri taşıyan işlenmiş gıdalar, cips, bisküvi gibi ürünler, salam, sucuk gibi bitmiş gıdalar etiket bilgileri okunarak alınmalıdır. Bu etiket bilgilerinde bilhassa trans yağ içeriğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Trans yağın %1’in altında olması gerektiği unutulmamalıdır.

meyve

Jurnal aldığınız besinlere uyarı edin

Vücudun temel ihtiyacı olan protein, vitamin ve karbonhidratları dengelenmiş biçimde alınması için günlük beslenme programında şu beslenme grupları mutlaka yer almalıdır;

– Bakliyatlar

– Balık

– Kırmızı et

– Sebzeler

– Salatalar

– Meyveler

– Kuru yemişler

– Ekmek, pilav veya makarna

– Yumurta

– Peynir

– Yağ

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir