Yemek borusunun görevi nelerdir?

Yutak ile mide arasında, 20-25 cm civarında bir boru olan yemek borusu, tüketmiş olduğumuz tüm besinlerin ağızdan sonradan geçtiği ve mideye içten yol aldığı kısımlarından biridir. Yemek borusunda sindirim gerçekleşmemekte…

Yutak ile mide aralarında, 20-25 cm civarında bir boru olan yemek borusu, tüketmiş olduğumuz tüm besinlerin ağızdan sonra geçtiği ve mideye içten yol aldığı kısımlarından biridir. Yemek borusunda sindirim gerçekleşmemekte olu, yalnızca yutak ile mideyi birleştirmek görevi üstlenir. Yemek Yemek borusunda sindirim gerçekleşmese de, yemek yemek borusu durmadan kasılıp gevşediğinden çok düşük bir miktarda da mekanik sindirmeye faydası dokunur.

İç kısımdan dış kısıma doğru örtü epiteli, düz kas ve senet dokudan husule gelen yemek borusunun kasılmasında ama sebep, tükettiğimiz besinlerin mideye ulaştıktan daha sonra geriye bir akımı olmaması yani tekrardan yemek borusundan geçip ağızdan çıkmaması içindir. Eğer oysa yemek borusu kasılıp gevşeme yapmazsa veya bu mekanizmasında herhangi bir bozukluk husule gelirse, mide suyu yemek yemek borusundan yukarı çıkıp bitmiş ağzımıza gelecektir. Bir Takım kişilerin ağızlarına acı su gelmesi, yemek yemek borusunda yanma hissetmesinin sebebi de budur.

Yemek borusunun görevi

Yemek Yemek borusunun görevi nelerdir?

News Reporter

1 thought on “Yemek borusunun görevi nelerdir?

  1. CostHelper – Discover tһe kіnd of money homeowners arе paying.
    We do share other beneficial іnformation. CostHelper spots tһese workіng ccharges іn viewpoint.
    Ꭱesearch ɑ lοt of of topics οn CostHelper.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir