Türk Tarihin’de Olan İlginç Ve Komik Olaylar

 – 1900’lü yılların başında 100 doların tanıtımı yapılırken kesinlikle sahtesi yapılamayacağını söylen ABD’ye karşılık olarak Sakarya’nın Ayazı ilçesinde milyonlarca sahte 100 dolarlık banknot yapılmıştır.

– Süleyman Demirelin Cumhurbaşkanlığı döneminde kardeş ülke Azerbaycan’a gider ve Haydar Aliyev’de Süleyman Demirel adına Bakü’de bir yemek düzenler. Bu yemek sırasında Haydar Aliyev şöyle bir söz söyler “Süleyman gardaşım dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı siyasi pezevengi” der (pezeveng Azericede başarılı yetenekli) anlamına gelir . Tabi bu esnada etraftakiler gülüşür. Sıra Süleyman Demirele gelir Demirel’de devlet ekranına yakışır bir şekilde şöyle der “sende az pezeveng değilsin”

– Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail arasında pek çok hiddetli mektuplaşma olmuştur bu mektuplaşma sırasında çıkan bu konuşma Yavuz’un ne kadar zeki biri olduğunun kanıtıdır.

Şah İsmail bu konuşma sırasında Yavuz’a bir kutu içinde insan pisliği gönderir. Bu duruma çok sinirlenen Yavuz keskin zekasını kullanarak Şah ismail’e lokum gönderir ve yanına bir not bırakır. Notu açan Şah İsmail ne yapacağını bilemez notta ise şöyle yazar “Herkez kendi yediğinden ikram eder.”

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir