Spor salonundan hasta olmadan nasıl çıkarız

Kış aylarında havaların gittikçe soğumasıyla birlikte öyle fazla insan spor yerine getirmek için açık alanlar yerine kapalı spor salonlarını seçim ediyor. Sağlıklı ve formda kalmak için kışın dürüst seçilmeyen spor salonları bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Bilhassa çalışma aletlerinde birikmiş mikropların, enfeksiyon hastalıklarının yayılmasında risk oluşturduğunu bildiren Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, spor salonlarında karşılaşılabilecek hastalıklar ve alınması gereken önlemler hakkında data verdi.

Sıhhat konusundaki bilincin artmasıyla birlikte uyumlu spor yapanların sayısı her geçen gün fazlalaşmaktadır. Yaz aylarında açık alanlarda spor yapan kişiler havaların soğumasıyla birlikte daha fazla kapalı alanları tercih etmektedir. Sağlıklı kalmak namına gidilen spor salonları belirlenmiş kurallara uyulmadığı durumlarda kuytu tehlikeler barındırabilmektedir.

spor

Ellerinizi yıkamayı unutmayın

Kış aylarında toplu nakliye araçları, sinema ve alışveriş merkezleri gibi spor salonları da bulaşıcı hastalıklar açısından tehlike taşımaktadır. Spor salonları gibi toplu yaşamın olduğu alanlarda verem, nezle, grip ilk kez olma üzere diğer viral hastalıklar kolayca kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Bu tür hastalıklar hava aracılığıyla geçebileceği gibi müşterek kullanılan spor aletleri ve malzemelerle de bulaşabildiği unutulmamalıdır. Özellikle salgın dönemlerinde mevcut hastalığı olanların spor salonlarından uzat tutulması gerekmektedir. sık sık elleri yıkamak ve egzersize başlamadan önce spor yapılacak aletin üstüne pak bir havlu sermek dikkatsizlik edilmemelidir.

egzersiz

Hastalık zeminden gelebilir

Birçok insan iki taraflı kullandığı için spor salonlarının zeminleri de kayda değer bir tehlike oluşturmaktadır. Spor yapan kişinin derisi hareketle birlikte terlediği ve sürtünme ile zedelendiği için mikropları kabul edici ayla gelebilmektedir. Mantar, spor salonlarında en sık görülen hastalıkların arasındadır. Bulaşıcı özelliği nedeniyle çıplak ayakla basılan soyunma odalarından, hamam gibi sıcak nemli yerlerden, havuzlardan, duşlardan ve terliklerden kolaylıkla geçebilmektedir.

spor

Kendi havlunuzu kullanın

İyi yıkanıp dezenfekte edilmemiş havlular terle bulasan enfeksiyonların taşınması açısından manâlı bir risktir. Spor salonlarında verilen havlu ve terlik yerine bireysel eşyaların kullanılması mümkün hastalıklardan korunmak için önemlidir.

Şişman ve diyabetik hastalara daha basit bulaşıyor

Nem, ıslaklık, kötü hijyenik şartlar mantar enfeksiyonları ilk önce edinmek üzere çoğu mikrobun üremesine ve yayılmasına ihtimal sağlamaktadır. bu nedenle bir çok spor salonunda yer alan havuz ve duşlar da önemli birer enfeksiyon kaynağı olabilmektedir. Bu enfeksiyonlar herkesi korkutma etmekle birlikte obezite ve şeker hastalığı hastalarına bulaşması fazla daha kolaydır.

spor

Hastalıklardan korunmak için bunlara uyarı

– El yıkama alışkanlığı derhal bütün enfeksiyon hastalıklarında korunmanın temelini oluşturmaktadır. bununla beraber;

– Elleri yıkamanın muhtemel olmadığı durumlarda ıslak kaba şaka eller ve kullanılacak aletler dezenfekte edilmelidir.

– Spor gerçekleştirmek için seçilecek spor salonu, afiyet kulübü gibi yerlerin tedbirli seçilmesi gerekir. Spor salonları mutlaka enfeksiyon konusunda akıllı hekimler tarafından denetlenmelidir.

– Ellerin fazla kullanıldığı yerlerin uyumlu olarak dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

– Merkezlerin havalandırması olmalı hepa filtreye sahip klimalarla ısınma ve soğuma sağlanmalıdır.

– Spor yaparken kullanılan aletlerin üzerine pak bir havlu serilmeli hareketlere bundan daha sonra başlanmalıdır.

– Deride mantar şüphesi olanlar mutlaka doktor kontrolünden geçmeli, iyileşme süreci sonunda merkeze kabul edilmelidir.

– Salonlarda spor yapan kişiler yıllık grip aşılarını düzenli yaptırmalıdır.

– Bireysel hijyen kurallarına özel gösterilmelidir.

– Her spor seansından sonradan mutlaka duş alınmalıdır. Duş sonrası mutlaka parmak araları da tamamen kurulanmalıdır.

– Ciltte yaralanma gibi bir durum var ise enfeksiyon riskine aleyhinde iyileşene dek mutlaka bandaj, yara bandı gibi hijyenik şeylerle örtülmelidir.

– Çıplak ayakla yerlere basılmamalıdır.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir