Sarı kantaron otu’nun inanılmaz faydaları !!
 
 
Sarı kantaron otu Temmuz aylarında sarıçiçekler açan çok yıllık bir yabani bitki. Ancak Osmanlı döneminden bu yana farklı şekillerde farklı hastalıkların tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Geçmişten günümüze kadar gelen bu harika doğa mucizesi sağlamış olduğu faydalar nedeni ile bugünde bilinen ve kullanılan özel bir bitkidir.
Sarı kantaron özellikle çiçekte olduğu dönemlerde toplanıp demetler halinde yöresel pazarlarda da satılan bir bitkidir. Marmara, Akdeniz ve Ege kırsal alanlarında yol kenarlarında ve bayırlarda yetişen 40- 60 cm uzunluğunda mine çiçekli bu bitkinin faydaları saymakla bitmiyor.
Sarı Kantaron kurutularak çayı içilen özel bitkilerden biridir. Bilenen en güçlü anti depresan özelliğe sahip olan bitkinin çayı hazırlanırken kaynayan suya 2- 3 çiçek atmanız yeterli oluyor. 3- 4 dakika demlenmesini bekledikten sonra tüketebiliyorsunuz.
Sızma zeytinyağı ile yapılan özel bir ev formülü sayesinde ise, inanılmaz şifalar dağıtmakta. Bu ürünü aktarlardan da alabileceğiniz gibi evinizde saf sızma zeytinyağı ve sarı kantaron alarak kendinizde hazırlayabiliyorsunuz.
Sarı kantaron yağının iyi geldiği sıkıntılara bir bakalım;
Öncelikle romatizmal ağrıları gidericidir.
Yara, yanık ve cilt tahrişlerin de etkisi çok eski yıllardan beri bilinmektedir.
Kanayan yaraya sürüldüğünde kanı durdurma özelliği vardır.
Ciltte güneş nedeni ile oluşan lekelerin giderilmesinde kullanılmaktadır.
Açık yaralara düzenli olarak sürüldüğünde yaranın hızla iyileşmesi ve iz kalmamasını sağlar.
Bel fıtığında hastayı rahatlatır.
Varisli damarlarda kesin etki yaratır ve kan dolaşımını hızlandırır.
News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir