Samsung Galaxy Note 5 çözümleme, Fiyatı ve Özellikleri

Özet Olarak; Sonuç itibariyle Samsung, Note 5 ile birlikte kullanıcılarını mutlu edecek bir telefona imza atmayı başarmıştır. Her ne değin Note , bizde tasarım ve teknik kadro olarak Galaxy S6’nın biraz daha büyük hali gibi bir intiba bırakmış olsa da, ortaya meydana çıkan sonuç gayet başarılı duruyor. Phablet kategorisinde olan ve S Pen’in ayrıcalığından adet edinmek isteyen kullanıcılar, Note 5’i güvenle tercih edebilirler.

Kimler Kullanmalı ve Almalı; Galaxy S6’nın performansı ve dizaynını daha büyük bir boyutta yakalamak isteyen ve ona ilave olarak ta, S Pen’in avantajından kullanmak isteyen kullanıcılar, Galaxy Note 5’i tercih edebilirler. Samsung’un en yeni akıllı telefonu olan Galaxy Note 5’i, tanıtımının anında ardındaki inceledik! Gerçekte herkes, Samsung’un yeni meydana çıkan Galaxy Note 5’i önümüzdeki hafta Berlin’de düzenlenecek olan IFA fuarında görmeyi beklerken, Samsung daha erken davranarak Galaxy Note 5’i New York’ta yapmış olduğu bir etkinlikte tanıtıma sundu. Tanıtımının hemen peşinde, ülkemiz de dahil olmak üzere satışa sürülen Note 5, dün de Samsung’un düzenlediği basın toplantısı ile ülkemizdede tanıtıldı.

Metalik bir Galaxy Note;

Tasarımı ile epeyce şık görünen Galaxy Note 5, metalik görünümüyle Galaxy S6 ve S6 edge’in izlerini taşımakta. Galaxy Note 4’ün cilt görünümlü tasarımını her yerde altında değiştirmiş olan Samsung, bu kez S6’da beğenilmiş olan cam ile metal malzemeleri Galaxy Note 5’te de kullanıcılarına sunuyor. Arka yüzeyde kavisli alanlar ile elde sıcacık bir tutuş hissi yaratan Note 5, keza ön hem de arka cam paneli, düşme ve darbelere rağmen Gorilla Glass 4 ile koruyor.

Ekran incemesi
Samsung Galaxy Note 5 ekran
Note 4 ile yakın boyutlara sahip olan Note 5, Note 4’e kadar daha hafif. Ağırlığı 171 gram olan telefon, büyük boyutu düşünüldüğünde bu ağırlığı kaldırabilecek yapıda. Telefonun kalınlığı ise 8.5 mm’den 7.6 mm’ye düşürülmüş. Ekranın yeniden Note 4’teki gibi 5.7 inç olduğunu da hemencecik söyleyelim. Lakin ekranın gövdeye oranı arttırılmış; yüzde 75 dolaylarında. Galaxy Note 5’in metalik bir tasarıma geçmiş olması, onun tek parçadan oluşan bir kasaya sahip olması anlamına da geliyor. Bu da Note 4’te de olduğu gibi, arkadaki kapağının açılamaması ve bataryanın değiştirilememesi demektir.

Tekrar Galaxy Note 5’te kaybedilen bir öteki özellikse microSD kart desteğidir. Yani artık Note 5’te de S6’da olduğu gibi depolamayı arttırmak mümkün değil. Galaxy Note 5’in ekranı 5.7 inç boyutundadır. Yine 2K çözünürlüğe sahip olan telefon, 1440×2560 piksel çözünürlük oranı sunmakta. Super AMOLED panel, doğrusu kullanıcılarına harikulade bir manzara sunuyor. Bunda, ekranın piksel yoğunluğunun 518 ppi’a yükselmiş olmasının da büyük katkısı var.

Donanım
Teknik kadro olarak ta yeniden kuvvetli bir telefon ile karşı karşıya kaldık. Galaxy Note 4’e göre yeni bir teknik kadro sunmuş olan Note 5, diğer yandan Galaxy S6’dan da bilinen olduğumuz kadroyu bizlere sunmakta. İşlemcisinde dört çekirdekli ve 1.5 GHz hızında Cortex-A53 ile beraber dört çekirdekli 2.1 GHz frekanslı Cortex-A57 yongalarından oluşan Exynos 7420’yi bizlere sunmuş olan Samsung, grafik hanesinde yine Parasal-T760’ı getirmiş. 32 ve 64 GB’lık dahili kapasite seçenekleri ile satışa sunulan Note 5, 4 GB RAM barındıyor. RAM konusunda Galaxy S6’dan bir adım ötede olan Note 5, bu nedenle performans anlamında kusursuz çalışıyor da diyebiliriz.

Kapasite konusunda dönecek olursak, açık konuşmak gerekirse 128 GB’lık sürümün Note 5’te bulunmadığını görmek can sıkıcı. Samsung’un basın bildiriminde de garip bir şekilde ilk ilk olarak 128 GB’lık seçeneğinin olduğunu belirtip, arkasından bunu geri çekmesi de bir hayli kafa karışıklığı yaratan bir detay doğrusu.

Batarya ve sağlamlık
Galaxy Note 5’in bataryasının ise 3000 mAh düzeyinde olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Çarpıcı ve alımlı kameralar;
Samsung Galaxy Note 5 kamera
Galaxy Note 5, Android 5.1.1 işletim sistemiyle birlikte geliyor ve elbette ancak telefon alışılmış olduğumuz TouchWiz arayüzüyle çalışıyor. Arayüzün büyük şansın dönmesi getirdiğini söylemekse zorlama. Galaxy S6’da nasıl bir arayüz ile aleyhinde karşıyaysak, Note 5’tete aynısını görüyoruz. Note 5’in kameraları ise yeniden epeyce başarılı. Note 4’ten de alışılmış olduğumuz kamera performansını bu defa bir tık öteye taşımış olan Samsung, arkadaki kamerasında 16 megapiksel, ön kamerasında da 5 megapiksellik sensörler getiriyor. Kamera arayüzünde dikkat çekmiş en manâlı ayrıntısıyla uğraşma sanıyoruz ki Live Broadcast kısmı. Bu mod ile, ister ön kamera isterse arkadaki kamerayı kullanarak YouTube kanalı üzerinden naklen yayın yerine getirmek mümkün.

Fiyatı:

Samsung Galaxy Note 5’in 32 GB’lık sürümünün fiyatı ise 2700 TL civarında.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir