Motosikletle TEK TEKER Nasıl Yapılır ? -DETAYLI BİLGİ-

Motosikletle TEK TEKER Nasıl Yapılır ?  Motosikletle ÖN TEKER Nasıl kaldırılır ?

Bu soruların cevabını vericem, detaylı olarak yazicam. Sadece teker yapmak değil teker yapacağınız motorun ince ayarlarını’da Değinicem.

Başlayalım,

Öncelikle Teker yapacağımız motorun zincirini kontrol edin bol yani gevşek olmasın eğer bol yada gevşek olursa motoru tekere alırken ses yapar ve sorunlara yol açar, zincirin sıkı olması her zaman iyidir.(fazla sıkı olmicak tabi)

Teker yapacağımız motorun kesinlikle, gaz kolu takılma sorunları, debriyaj sıkıntıları(boşa salma vb.) her hangi bir sıkıntısı varsa tamir etmeden teker yapmayı denemeyiniz,tehlikeli olur.

Teker yapmadan önce her ihtimale karşı kask,dizlik,kolluk vb. korumaları takmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Şimdi geçelim teker yapmaya,

Öncelikle motorunuz yeni çalışmış olmasın biraz sıcak olsun ki debraj iyi kapsın.

2 YÖNTEM VARDIR : Debriyajla Tekere almak , Gazla tekere almak.

1-Debriyajla Tekere Almak :

Debriyajla tekere almak için motorumuzla vites 1’de yürüme hızıyla giderken debrajı yarıya kadar sıkıyoruz yarım debraj yapıyoruz yani,

Yarım debrajla ağır ağır giderken ÖN Frene 2 kere dokunuyoruz Kafa seksin diye Motorun kafasını sektirirken 2 nci sekmede motorun önü yukarıya geldiği sırada Gaza yüklenip debrajı salıyoruz.

Motorun ön tekeri belli bir mesafeye gelirken gazı ağır ağır kısıp motoru sente’ye Almaya çalışıyoruz.(SENTE ‘yi Aşşada anlaticam.)

Motorun ön tekeri çok fazla kalkarsa arka firene hafif basarak dengeliyoruz Ön teker yere yaklaşırsa gaz vererek yükseltiyoruz.

Motoru tekere alınca rahat olun kendinizi kasarsanız düşersiniz..

2-Gazla Tekere Almak :

Gazla tekere almak debriyajlıya göre daha basittir,AMA Motorun gücü çok önemlidir, Motorunuz 100’lük CG Falansa zorlamayın boşuna baskı balata yersiniz gazla kolay kolay tekere gelmez.(Orjinal dişliyle kolay kolay gelmez.)

Gazla tekere almak için ağır ağır giderken Gaz’a birden yüklenilir,ön teker kaldırılır ve motor senteye alınır. Bu kadar basit.

Teker yapmanın incelikleri :

Gazla tekere almakta’da , Debriyajla tekere almakta’da bu diceklerim aynı olduğu için buraya yazmaya karar verdim.

Tekere alcağınız zaman gidonu kendinize doğru çekin ve sırtınızı sanki arkanızda yastık varmış gibi hafifce geriye yaslayın yani Ağırlık merkezini geri’ye doğru verin.

SENTE NEDİR ?

Sente, Motoru tekere aldığımızda 90 derecelik açıyı yakalayıp, gazı sabitleyip hiç gaz vermeden sabit devirde gitmektir.

Yani motorun kafası ne aşşağı inecek ne yukarı kalkıcak sabit bir şekilde gidecek.

Örnek VİDEO : Video şahsıma aittir, Ön sektirmeyi detaylı göstermek amacıyla yüklenmiştir.

News Reporter

2 thoughts on “Motosikletle TEK TEKER Nasıl Yapılır ? -DETAYLI BİLGİ-

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir