Mark Zuckerberg’in 2018 hedefi Facebook’u düzeltmek

Mark Zuckerberg’in yeni yılda aldığı kişisel hedeflere hepimiz aşinayız. Zuckerberg daha önce bu hedefler sayesinde ABD’nin eyaletlerini ziyaret etti, 365 mil koştu, evi için bir suni zeka yaptı, 25 kitap okudu ve Mandarince öğrendi. Mark Zuckerberg, 2009 yılında başladığı bu hedeflere dün bir yenisini ekledi. Zuckerberg’in bu yılki hedefi Facebook’u düzeltmek.

2017 yılı Facebook için oldukça zorlu geçti. Geçtiğimiz sene ABD seçimlerinin olduğu dönemde Rusya ile benzer bir şirketin sahte hesaplar üzerinden 100 bin dolar değerinde reklam satın aldığını ifade eden Facebook, 2016 ABD Başkanlık seçimlerinin Rusya tarafından manipüle edilmesinde isteksiz olarak de olsa kilit bir rol oynadı.  Bir De Facebook’un paylaştığı verilere kadar Rusya kaynaklı yapılan reklamlar toplamda 10 milyonu aşkın kişiye ulaştı.

Bir yandan Facebook’un kullanıcıları depresif kıldığına karşın bilimsel çalışmalar devam ederken, diğer yandan canlı yayınlarda intihar vakaları artış göstermeye başladı. sosyal medya kullanıcılarının, zamanla kendilerine hasar verdiğini düşünerek sosyal ağlardan uzaklaşması ise Facebook için üzücü oldu.

Her ne kadar Facebook her bir durum için önlemler almaya ve çözümler üretmeye çalışsa da Mark Zuckerberg bir adım öne çıkarak bu durumun farkında olduğunu belirtmek istedi.

Every year I take on a personal challenge to learn something new. I’ve visited every DÜŞÜNCE state, run 365 miles, built lahza…

Posted by Mark Zuckerberg on Thursday, January 4, 2018

Paylaştığı Facebook gönderisinde. “Dünya ayrılmış ve kaygılı hissediyor, ister topluluğumuzu istismar ve nefretten gözetmek olsun, ister Birleşmiş Milletler’in müdahalesine karşı savunmak ya da Facebook’ta harcanan zamanın iyi geçirilmesinden kesin edinmek konusunda Facebook’un oluşturacağı çok iş var.” dedi ve ekledi: “2018 için benim kişisel hedefim, bu önemli sorunları düzeltmeye odaklanmak. Bütün hataları veya istismarı önleyemeyeceğiz. Ancak acilen politikalarımızı zorla göstermek ve araçlarımızın kötüye kullanılmasını önlemek namına fazla artı hata yapıyoruz. Bu yıl başarılı olursak, 2018 yılını daha iyi bir gidişatta bitireceğiz.”

Gerçekten bütün bu yorumlama ve karar süreci dünyayı daha iyi bir yer yerine getirmek üstüne atılmış bir adım değil. Gün geçtikçe büyüme hızını ve kullanıcıların güvenini kaybeden Facebook, kullanıcıların sevgisini geri kazanmaya çalışıyor. Bunun yanı sıra yetkililere kendi işleyişini düzenleyebildiğini kullanmak isteyen şirket, doğrusu Senato soruşturmalarından kaçınmaya ve rekabet komitesinin sunabileceği yeni düzenlemelerden uzaklaşmaya çalışıyor.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir