Lenovo VIBE P1 Fiyatı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Lenovo’nun pil ömrüyle bir hayli gösterişli modeli VIBE P1 testte!

Cep telefonlarının en büyük handikabı olan batarya ömrü, kullanıcılar göre farklı yollarla aşılırken, şüphesiz üreticiler de bu konu üzerinde oldukça kafa patlatıyor. Daha minik bataryalarla şimdikinden daha uzun pil ömrü için bir müddet daha beklememiz gerekiyor. Lakin Android 6.0 Marshmallow güncellemesi ile gelen Doze moduyla beraber batarya ömrünün daha hesaplı kullanımının, bir nebze de olsa cep telefonlarına yeni bir solgun getirdiği açık. öte taraftan cep telefonu üreticileri her modelde olmasa da bazı modellerinde, özellikle uzun batarya ömrü isteyen kullanıcılara yönelik araştırmalar yapıyor. Bunlara Lenovo’nun 4000 mAh’lik bataryasıyla tanıtılan P70 modeli bir örnek. Bugün elimizdeki modelse, yine Lenovo’nun bu akımını peşine düşüp takip eden bir cep telefonu. Lenovo’nun VIBE serisi altında sunduğu P1 modeli, 5000 mAh bataryasıyla batarya ömrü konusunda fazlasıyla agresif bir cep telefonu. Peki, detaylarında neler gizliyor? Şu Anda VIBE P1’i her yönüyle ele alalım.

Tasarım


Elimizdeki telefon, boyutlarıyla phablet kategorisine giriyor. 5.5 inç ekranın sahibi olan telefon, bu nedenle büyük ekranlı bir cep telefonu arayanlara hitap ediyor. Kasa yapısı itibariyle ön yüzden bakıldığında dipteki maddi butonuyla beraber Samsung Note 5’e aynı bir yapıda olan telefon, ekran – cisim oranıyla yüzde 72 dolaylarında. Bu oranıyla daha önce çözümleme fırsatı bulduğumuz benzer ekran boyutlu Asus ZenFone Selfie modelinden daha elverişli bulduğumuzu bu noktada söyleyebiliriz. Zira o telefonda ekran – ceset oranı yüzde 68’lerde seyrediyordu. Yalnızca bununla yok, VIBE P1 ebat ve ağırlığıyla da sahip olduğu 5000 mAh’lik batarya oranı göz önüne alındığında gayet akla yatkın tasarlanmış. Telefonun kalınlığı 9.9 mm, ağırlığı ise 189 gram. Evet, birazcık kalın ve ağır diyebiliriz, oysa tekrar aynı ekran boyutlu ZenFone Selfie ile kıyaslayacak olursak, 3000 mAh’lik bir bataryayı üstünde içeren ZenFone Selfie’nin 10.9 mm’lik kalınlığı karşısında, az daha Asus çalışanlarına ders verir bir kasa yapısı ortaya koyuyor VIBE P1.

VIBE P1’nin arkadaki yapısı alüminyum bir gövdeden oluşuyor. Bu Nedenle elde gayet iyi bir his bıraktığını söyleyelim. Adeta tek parçadan oluşan görünen kasa, sahiden üst kısımdan bir tırnak aracılığıyla açılıyor ve açılan bu bölümde SIM kart slotları ile microSD kart yuvasını saklıyor. Bu kapağın çok iyi gizlendiğini anlatmak lüzum. Zira birincil etapta SIM kartınızı nereye takacağınızı bilmek için telefonu birkaç kere yakından analiz etmek zorunda kalıyorsunuz. Bunu beğendik, fakat açılan kapağı yerine takarken titiz olmakta menfaat var. Artı zorlama uygular ve hatalı takmaya çalışırsanız kapak kenarlarındaki tırnakları kırabilirsiniz.

Telefonun arka yüzünde ortalanmış bir şekilde kamerayı ve derhal aşağıda flaşı görüyoruz. Onun aşağı NFC logosu ve onun da altında VIBE logosunu görüyoruz. Telefonun en aşağıda ise Lenovo ve standart logoları bulunuyor. Bu logoları bir takım modellerde kamufle edilmiş şekilde görüyorken, bir takım modellerde de VIBE P1’deki gibi gayet seçilir şekilde görüyoruz. Kamufle edilmiş olması şüphesiz fazla daha iyi.

VIBE P1’in ön yüzüne dönecek olursak, ekranın derhal altında maddesel bir buton mevcut. Bu buton bununla birlikte parmak izi sensörü olarak çalışıyor. Bundan eksik sonradan daha ayrıntılı olarak bahsedeceğiz. Sağ ve sol yanında ise kapasitif Android tuşları mevcut.

VIBE P1’in sağ kenarında şiddet ve ses butonları bulunuyor; üst kısımda kulaklık, daha aşağı kısımda microUSB ve hoparlör mazgalları mevcut. Sol yandan baktığımızda ise burada bir anahtar görüyoruz. Tekrar bundan incelememizin ilerleyen adımlarında bahsedeceğiz.

Ekran


VIBE P1’in ekranının 5.5 inç boyutunda olduğunu söylemiştik. Bu büyüklükte bir ekranın bizce en azından Full HD görüş vermesi zorunlu ancak VIBE P1’de de Full HD çözünürlük bizleri karşılıyor. IPS panelin kullanıldığı ekran, böylece 178 dereceye kadar geniş görüş alanı sunuyor. Keza renklerin doygunluğu ve canlılığı da gayet hoşnut edici. Piksel yoğunluğuna gelecek olursak, VIBE P1’in ekranının 401 ppi piksel yoğunluğunda olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda yeniden daha önce incelediğimiz ve VIBE P1 gibi orta – üst segment çizgisinde yer alan Vodafone Smart 6 ile eşit. Yine bu çizgide bulunan ceplerden olan fakat 5 inçlik bir ekranın sahibi olan One A9’un ise 441 ppi seviyesinde olduğunu da söyleyelim.

Ekran, görünüm anlamında gayet hoşnut edici görünüyor. Keza korunma anlamında da Gorilla Glass atlanmamış; telefon Corning Gorilla Glass 3’le korunuyor. Ekrana yönelik tek eleştirimiz ise diğer cep telefonlarıyla emrindeki yanlamasına koyduğunuzda ayrım edebileceğiniz beyaz dengesi. VIBE P1’i Galaxy Note 5 ve Nokia Lumia 830 ile tabi yanlamasına koyduğumuzda beyazın sarıya çaldığını görebiliyoruz, lakin yalnız başına bunu fark etmeniz azıcık güç.

Çok uzun pil ömrü


VIBE P1’in en büyük fark yaratan noktası kuşkusuz geniş bataryası. Telefonda bütün 5000 mAh’lik bir batarya yer alıyor. aynı zamanda cep telefonunu uzun süreler uygulamak isteyenlerin bakması gereken ilk modellerin başına yerleşen VIBE P1, hem seri şarj özelliğinin de sahibi. Yaklaşık 45 saatlik konuşma süresi ve 600 saat civarı bekleme süresi sunan telefon, hem süratli çok miktar özelliğini de destekliyor.

VIBE P1’in bu geniş bataryasını ölçümlemek için elbette hem sentetik keza reel zamanlı testler uyguladık. Ilk etapta Geekbench batarya testi sonucunu paylaşacak olursak, telefondan aldığımız netice şu belli başlı dek karşılaştığımız en iyi netice oldu. Bataryasını yüzde 100’den 10 saat 13 dakikada boşaltan telefon, en yakın rakibi HTC One A9’un pil ömrünü ikiye katlamayı başardı.

Bunun yanına, tam ekran parlaklığında ve ağ bağlantısı kapalıyken gerçekleştirdiğimiz test senaryosunda, 90 dakikalık Full HD videoyu yalnızca yüzde 8’lik bir yük dilimi harcayarak izleten VIBE P1, çok çarpıcı bir sonucu imza atmayı başardı. Buna kadar kısa bir matematik hesabıyla 90 dakikalık Full HD bir videoyu bataryanın yaklaşık yüzde 96’lık bölümünü harcayarak 12 kez izletebilecek olan VIBE P1, bu skorla totalde 1080 dakika, yani 18 saate dek süreyle video oynatımı gerçekleştirebiliyor.

VIBE P1’in bataryaya yönelik sunduğu tek menfaat bu değil. Bunun yanında telefonu tıpatıp bir mobil sorumluluk cihazı gibi uygulamak da mümkün. Telefonun kutu içeriğinde sunulan bir USB aparatıyla telefonu bir mobil sorumluluk istasyonuna dönüştürebiliyor ve bataryayı diğer cihazlarınızla paylaştırabiliyorsunuz.

İncelememizin tasarım kısmında değindiğimiz, VIBE P1’in sol kenarındaki anahtar da yine pil ömrünü geliştirmeye karşın bir diğer eklenti. Bu anahtarı açarak telefonu üstün şiddet tasarruf moduna alabiliyorsunuz. Örneğin şarj yüzde 87’deyken bu moda aldığımızda, bütün 68 saat 09 dakikalık pil ömrü sunduğunu gördüğümüz VIBE P1, bu modda elbette kısıtlı bir başvuru formu sunuyor. Yalnızca telefon, mesaj ve birkaç esas fonksiyonu bu ekrandan seçebiliyorsunuz. Telefon bunun dışında ayarlar kısmından erişebileceğiniz daha hafif bir şiddet koruma modu da sunuyor şüphesiz.

Manâlı özellikler

VIBE P1’in teknik kadro ve kamerasına geçmeden önce birkaç özellikten daha dile getirmek istiyoruz. VIBE P1’in parmak izi sensörü olduğundan bahsetmiştik. Parmak izi sensörü gayet etkin şekilde çalışıyor. Ayarlar menüsünden erişebileceğiniz parmak izi menüsüne parmak izinizi kolaylıkla tanımlayabiliyorsunuz. Birkaç saniye içinde işlemi tamamlayabiliyorsunuz. Akabinde telefonu açmak için de parmağınızı kolaylıkla sensöre okutmak mümkün. Bu işlemi farklı açılardan denediğimizde de gayet iyi sonuç aldığımızı da bu noktada söyleyelim.

Bir diğer önemli özellik ise VIBE P1’in bağlantılarına karşın. Telefonda NFC desteği olduğundan bahsetmiştik. Buna ek olarak 802.11ac Wi-Fi ağ standardını desteklediğini de söylemek gerek. Hem bir öteki kayda değer nokta ise kuşkusuz 4G desteği. Bilindiği gibi nisan ayında ülkemizde de 4G ağlara erişmek mümkün olacak. Bu anlamda VIBE P1, burada da son dönemde piyasaya meydana çıkan o kadar fazla telefondan geri kalmıyor.

VIBE P1’e ilişkin bir öteki anahtar özellikse çift SIM kart desteği sunuyor olması. Evet, eğer iki adet SIM kartına sahipseniz, VIBE P1’le iki SIM kartınızı da benzer anda kullanabilmeniz muhtemel.

Teknik kadro ve performans

Sıra geldi VIBE P1’in teknik kadrosuna ve aldığımız performans sonuçlarına. VIBE P1, teknik kadrosuyla orta – üst segment aralarında bulunan bir cep telefonu modeli. Android 5.1 Lollipop işletim sistemini kullanan telefon, yetkililerden aldığımız bilgilere kadar fazla geçmeden 6.0 Marshmallow güncellemesi de alacak. Böylece kullanıcıların belki de cep telefonu satın almadan önce kafasındaki en büyük soru işaretlerinden birini kaldıran Lenovo, VIBE P1’de Snapdragon 615 işlemciye yer vermiş. 8 çekirdekli işlemcisiyle 1.5 GHz’lik ve 1.0 GHz’lik Cortex-A53 yongalarını bir araya getirildiği telefon, 2 GB RAM’le de destekleniyor. İşlemciyle beraber gelen Adreno 405 grafik birimi de üzerine düşen işi iyi şekilde yerine getiriyor. Dahili kapasite ise 32 GB olarak tutulmuş. Depolama kapasitesinde başka bir seçenek yok, lakin tabanın 32 GB’da tutulmuş olması sevindirici. Dileyen kullanıcılar bu alanı microSD kartla 128 GB daha genişletebilirler.

VIBE P1’le aldığımız deneme sonuçlarına gelince derhal test sonuçlarımızı paylaşalım. AnTuTu Benchmark testinde 35553 skorunu alan VIBE P1, burada son dönemin orta – üstteki segment çizgisinde yer alan telefonlar aralarında orta sıralarda yer alıyor. Birbirine yakın sonuçlar aralarında ise zirvede HTC One A9’u görüyoruz.

Yine işlemciyi esas alan CPU Prime Benchmark’a geldiğimizde 11221 puanını aldığını gördüğümüz VIBE P1, burada da ZenFone Selfie ile rekabet halinde, fakat Huawei P8 Lite’ı geride bırakmayı başarıyor.

Grafik testlerine geldiğimizde VIBE P1’in 3DMark Benchmark testinde üç skorla da ZenFone Selfie’yi geride bıraktığını ve Turkcell T60 ile HTC One A9’la rekabete girdiğini görüyoruz. Keza telefona uyguladığımız Epic Citadel testinde de Full HD çözünürlükte 59.5 FPS aldığının bilgisini de verelim.

Son olarak Geekbench 3 testine geldiğimizde burada da şartları adamakıllı zorlayan VIBE P1’in sonunda One A9’un gerisinde ikincilik koltuğuna oturduğunu görüyoruz. Telefon bu testte tek çekirdekte 679, çoklu çekirdekte ise 2889 puanını aldı.

Testleri bir kenara bırakıp günün sonunda alacağınız performansı özetlememiz gerekirse, VIBE P1 orta – üstteki segment ceplerin birbirine yakın rekabeti içinde gayet olumlu bir performans ortaya koyuyor. Bilhassa fiyat – performans noktasında bakarsak VIBE P1’i fazlasıyla olumlu bulduğumuzu söyleyebiliriz.

Kamera

Son olarak geldik VIBE P1’in kamerasına… Artık orta segment cep telefonlarında az daha standart hale gelen megapiksel sayılarını gördüğümüz VIBE P1, 13 megapiksel arka kamera, 5 megapiksel ön kamerayı taşıyor. Kamera performansı olarak ve ek ayrıntı olarak rakiplerinden fark yarattığını bildirmek şiddet. öte yandan yine orta – üstteki segment çizgisinde bulunan One A9’la kıyasladığımızda, One A9’un kamerasını daha başarılı bulduğumuzu da söyleyebiliriz. Hem o telefonda yer alan Hyperlapse ve ağır çekim modu gibi özelliklerin bu telefonda bulunmadığını da söyleyelim. Muhakkak fiyat olarak VIBE P1 daha ayrıcalıklı ancak bu nesil eksiklikleri de mevcut.

VIBE P1, kamerasıyla kötü sonuçlar vermiyor. Hoş kareler yakalamak mümkün. HDR, panorama ve otofokusun bulunduğu telefon Full HD video kaydı da yapabiliyor. Fakat optik imaj sabitleyicinin bulunmadığını söyleyelim.

Arkadaki kameraya ilişkin bir öteki özellik ise şüphesiz çift tonlu LED flaşın bulunması. Bu sayede ışığın yetkisiz olduğu noktalarda daha doğal renklerde resim çekebilen telefon, ön kamerasıyla da sıradan fotoğraflar çekiyor.

.Özetle
neticede VIBE P1, özellikle uzun pil ömrüyle çeken bir cep telefonu modeli. Orta – üstteki segment çizgisinde performansıyla da iyi bir model olmayı başaran telefonun en büyük handikaplarını kesinlikle geniş bataryası nedeniyle kalınlığı ve ağırlığı oluşturuyor. Kameralarıyla ortalarda seyreden telefon, parmak izi sensörü sahibi olması ve öte taraftan mobil sorumluluk cihazı gibi kullanılabilmesiyle de öbür noktalarını oluşturuyor. Telefonu genelde beğendik, batarya performansıyla ise fazla beğendik. Özellikle bir cep telefonundan uzun batarya ömrü elde etmek istiyorsanız Lenovo’nun VIBE P1 modelini yakından görmeden geçmeyin deriz. Telefon, fiyatıyla da iyi bir seviyede duruyor. Şu lahza VIBE P1’i piyasada 1299 TL fiyata bulabilirsiniz.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir