Kocaeli’nde otobüsler nano teknolojiyle temizleniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi konforlu ve doğa dostu ulaşım sağlamak için toplu nakliye araçlarını yenilerken bu araçların vatandaşların gönül rahatlığıyla kullanması için temizliğini de ihmalkârlık etmiyor. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediyesi araçları her gün iç ve dış temizlikleri yapılıyor. Ayrıca periyodik olarak da nano teknoloji kullanılarak yapılan temizliklerle araçlar hijyenik bir şekilde vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Kocaelililerin günlük hayatta çoğunlukla kullandığı Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarında ilk olarak dış temizleme yapılıyor. Otomatik yıkama makinesiyle otobüslerin dış temizlikleri gerçekleştiriliyor. daha sonra bilirkişi personel tarafından otobüs içinde ayrıntılı temizleme çalışması yapılıyor. Araçlarda sırça, tutamaç ve yer temizliği yapılıyor. Sisleme çalışmasında ise başlangıçta aracın içinden alınan örnek ile araçtaki kirliliğe yönelik çalışma yapılıyor.

NANO TEKNOLOJİ İLE TEMIZLEME

Çıkan netice ile vasıta içerisindeki mikrop değerleri bulunuyor. daha sonra 80 ppm yoğunluğunda nano gümüş ve sakkarit içeren, seyreltilmeden ve içine başka kimyasal karıştırılmadan el tipi elektrikli neburatör cihazı ile sisleme çalışması gerçekleştiriliyor. Yapılan çalışmanın arkasında yarım saat sonradan baştan örnekler alınarak mikrop miktarı ölçülüyor.

Kocaeli’nde otobüsler nano teknolojiyle temizleniyor

HERHANGİ BİR RİSKİ DEĞIL

Son teknolojik kullanım Nano Teknoloji Laboratuvarlarında geliştirilmiş, Avrupa Birliği Standartlarına kadar yapılmış, patentli 80 ppm yoğunluğunda nano gümüş solüsyonu ile yapılıyor. Çalışmada kullanılan malzemeler Sıhhat Bakanlığı onaylı olan ‘Biyodisel Mahsul Ruhsatnamesine’ sahip olması ile herhangi bir risk barındırmıyor.

3 AY ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR

Tatbik üç ay her tarafında etkisini sürdürüyor. Yapılan sislemenin arkasında her ay uyumlu olarak mikrop miktarı ölçümü yapılırken 3 ayda diğer taraftan ilaçlama çalışması gerçekleştiriliyor.

Kocaeli’nde otobüsler nano teknolojiyle temizleniyor

HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Alıştırma ile Şehir Halkı genelinde her gün binlerce kişi kadar kullanılan otobüslerdeki oluşabilecek mikrop nedenli hastalıkların önüne geçiliyor. Bir kalkan görevi gören sisleme yöntemi baştan sona vatandaşlar hastalıklarda uzakta bir seyahat geçiriyorlar.

Kocaeli’nde otobüsler nano teknolojiyle temizleniyor

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir