Kilo vermenin sağlığa faydaları

Kilo vermeyi düşünürken, birçok kişide “ideal” karoser ağırlığı ya da nihai bir kilo kaybı hedefi vardır. Millet, düzinelerce kilo vermedikçe daha dinç olmayacaklarını düşünürler.

Bu bir hatalı anlamadır. Araştırmalar, kilo vermenin getirdiği faydaların yüzde 5-10 oranında kaybedilen kiloyla ortaya çıktığını göstermektedir. Bu, 200 kilo ağırlığında bir kişinin 10 ila 20 kilo civarından bir kilo kaybından büyük üstünlük sağlayacağı anlamına kazanç.

Birçok obezite vakasında, yüzde 5-10 oranında bahşedilen kilo insanların sahip olduğu yandaş hastalıklarda azalma olduğunu gösterir.

BariatrikLab Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi kurucusu Prof. Dr. Halil Coşkun, şu manâlı bilgileri verdi:

kolesterol

Kolesterol

LDL olarak da adlandırılan fena kolesterolümüzü düşüren ilaçlar mevcut olsa da doktorlar ve hastalar HDL olarak adlandırılan iyi kolesterolü artırmanın (birkaç puan bile olsa) ne dek zor olduğunu bilirler.

Yüzde 5-10 oranında bir tartı kaybı HDL kolesterolünde beş puanlık bir artışa niçin olabilir. Bu, HDL’yi yükselterek, bir bireyin kalp hastalığı geliştirme riskini düşürebilir. Erkekler için 40 mg / dl’den artı ve kadınlarda 50 mg’dan fazla HDL kolestrolü yürek hastalıklarına karşı koruyucu görevi görür.

Kanda yüksek miktarda zararlı diğer yağ sanki parçacıklar var. Bunlara trigliseritler denir. Yüksek miktarda trigliseritleri olan irk, diğer sorunlar arasında yürek krizi ve felç riski altındadır. Adi seviyenin 150 mg / dl’nin altında olması gerekirken, 200 mg / dl’nin üzerindeki herhangi bir miktar yüksek kabul edilir.

Vücut ağırlığının yüzde 5-10’unu kaybetmenin trigliseridlerde 40 mg / dl’lik bir düşüşe sebep olduğu gösterildi ama bu kayda değer bir düşüştür. Bu seviye, fazla içki alımının azaltılmasının yanı sıra, çalışma yapılarak, konsantre şekerler, karbonhidratlar ve yağlar için düşük bir perhiz uygulayarak daha da gelişebilir.

tansiyon

Yüksek kan basıncı

Fazla gövde ağırlığı, hipertansiyon vakalarının takriben yüzde 25-30’unu oluşturur. Büyüyen beden ağırlığı hemodinamik anormalliklere ve kan basıncının yükselmesine neden olan öteki değişikliklere niçin olur. Yüzde 5-10’luk bir kilo kaybıyla ayrıca sistolik hem de diyastolik kan basıncı ortalama 5 mmHg azalır. Sebzeler, meyveler yiyerek ve az yağlı süt içerek, tuz kısıtlı bir diyet yaparak, bu kilo kaybı potansiyel olarak daha da yükseltilebilir.

zayıflama

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığını göz atmak ve tedavisini izlemek için kullanılan laboratuvar belirteçlerinden birine Hemoglobin A1C adı verilir. Bu belirteç normal düzey 6.5’in aşağıda olmalıdır. Araştırmalar, yüzde 5-10 kilo vermenin bu işaretleyiciyi ortalama sözde yarıya azaltabileceğini gösteriyor. Bu, bazı anti-diyabetik hapların kan şekerleri üzerindeki etkisine yakındır.

kilo

İnsülin direnci

Kilo artışı ile görülen bir diğer koşul, insülin direnci adı verilen bir fenomendir. Bu bozuklukta, pankreas insülin adı verilen hormonu normalden daha fazla üretir. İnsülin kan şekeri düzeylerini normal tutmaktan sorumludur. Bu durumda, dokuların insülin etkilerine karşısında dirençli olduğu için yüksek düzeyde insülin gerekir.

Birisi insülin direncine sahip olduğunda, kandaki yüksek insülin seviyesi, özellikle bel bölgesinde, anormal kolestrole, ara sıra erkeklerde saç dökülmesine, kısırlığa ve kadınlarda hormon düzeylerinde belirli bir değişikliğe niçin olur. Yüzde 5-10 oranında kilo kaybının, insülin düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğü ve bu nedenle bu koşulların aksine çevrilmesine muavin olduğu bulunmuştur.

kilo vermek

Uyku apnesi

Obstrüktif uyku apnesi, aşırı miktarda horlayan ya da uyku sırasında yeterli miktarda hava teneffüs edemeyen hastalarda çoğunlukla teşhis edilen bir uyku bozukluğudur. Bunun nedeni, uyku sırasında duraklamalar ve solunum boşluklarıdır. Bu hastalık eksik oksijenasyona neden olur. Bu, gün boyunca yorgunluk ve uyku haline niçin olur. bununla birlikte, bazı hastalıkların tedavi, mesela hipertansiyon gibi, süresini uzatır.

Uyku apnesi ortaya çıktığında, kandaki oksijen seviyeleri uyku esnasında fazla düşüktür ve CPAP adı verilen bir solunum cihazı kullanılması gereklidir. Yüzde 5-10’luk bir kilo kaybının uyku apnesini düzeltebileceği ve bazen apne çok şiddetli olmadığı taktirde hastaları CPAP solunum makinesinden kurtarabileceği olasılık dahilindedir. Bu, bazıları için büyük bir başarıdır, çünkü bir CPAP uygulamak yaşam kurtarıcıdır, ancak bunu kullananlar göre çoğunlukla hantal olarak algılanmaktadır.

beslenme

Cerahat

Pozitif ağırlığın insan vücudundaki hücrelere etkisini inceleyen çalışmalarda, yağ hücrelerinin ve bilhassa de abdominal yağ hücrelerinin, kan damarlarında iltihaplanmaya niçin olan çok sayıda madde ürettiği görülmüştür. Bu enflamasyon daha sonra plaklara ve pıhtılara niçin olabilir ve kalp atım hızını etkileyerek yürek krizine neden olabilir. Kilo kaybı yüzde 10 düzeyine ulaştığında, kan dolaşımındaki iltihaplanmaya neden olan maddelerin seviyeleri kayda değer ölçüde düşer ve böylece vasküler zarar riski de azalır.

Tüm bu faydalar yüzde 5-10 gibi düşük bir orandaki kilo kaybıyla ortaya çıkar. Nihai olarak kalp krizi veya felç geçirme ihtimalini de manâlı ölçüde azaltır. Ilımlı bir ağırlık değişimi halihazırda çok büyük sağlık durumu yararlarına neden olmaktadır.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir