HPV virüsü çoğu kanserin habercisi

Kadın kanserleri günümüzde gitgide artarak yaygınlaşırken, en büyük etkenlerden biri HPV virüsü. 200’den artı türü bulunan bu virüs cinsel yolla bulaşıyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Turan, HPV’nin rahim ağzı kanserinden dil ve bademcik kanserine kadar birçok kansere yol açabildiğini belirtirken, kanserin HPV virüsü alındıktan yıllar sonradan ortaya çıkabildiğini, HPV kaynaklı hastalıkların çoğunun HPV aşısıyla engellenebileceğini söylüyor. Prof. Dr. Turan, bu tehlikeli virüsü anlattı, kayda değer uyarılar ve önerilerde bulundu.

O Kadar çoğumuzun adını bile duymadığı ama gerek dünyada gerekse ülkemizde milyonlarca kişide yer alan HPV virüsü (insan papilloma virüsü), her yıl daha da yaygınlaşıyor. Prof. Dr. Turan “Cinsel yolla bulaşan HPV öylesine yaygın bir virüs ama, HPV virüsü içeren biriyle vajinal, anal veya oral cinsel bağlantı yapılırsa bulaşma olabilir. Enfekte olmuş birisiyle cinsel temastan daha sonra belirtiler anında ortaya çıkabileceği gibi, yıllar sonra da gelişebilir. böylece virüsün ne zaman bulaştığını iyi anlamak güçtür” dedi. Cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyon olan HPV’nin 200’den fazla türü bulunurken, dünyada milyonlarca birey, birçok gençliğin sonlarında ve 20’li yaşların başında, halen HPV virüsü taşıyor.

siğiller

Siğillerden kansere

HPV bir takım kişilerde bağışıklık sisteminin etkisiyle kendiliğinden kaybolup sağlık durumu sorununa yol açmazken, milyonlarca kişide ise genital siğiller ve dağıtılmış kanserlere yol açabiliyor. Prof. Dr. Turan “HPV bulaşmış olsa bile, birçok kişide bağışıklık sisteminin etkisiyle HPV kendiliğinden kaybolur ve herhangi bir afiyet problemine niçin olmaz. Fakat bağışıklık sistemi çelimsiz kişiler HPV ile mücadelede şanslı olamıyor. HPV gitmezse ya da kaybolmazsa, genital siğiller ve kanser gibi afiyet sorunlarına neden olabilir. Bir bayan doğum hekimi genital bölgeye bakarak siğilleri tanı edebilir” biçiminde konuştu. ABD’de yapılan bir araştırmada cinsel yönden aktif olan 100 çocuktan birinde herhangi bir zamanda genital siğil olduğunun rapor edildiğini bildiren Prof. Dr. Turan, aynı araştırmaya tarafından her sene dünyada takriben 5 milyon kişiye HPV ve genital siğil teşhisi, 1.5 milyon kadına da serviks kanseri (rahim ağzı kanseri) teşhisi konulduğunu söyledi.

HPVde önlem

Tedbir olmak, tedaviden daha etkin

HPV virüsü; vulva (dış genital bölge), vajina, penis ya da anüs (makat) kanseri dahil almak üzere özellikle ve ilk önce serviks (rahim ağzı) veya rahim boynu, dil ve bademcik kanseri dahil olmak üzere boğazın gerisinde kansere neden olabiliyor. Virüsün kendisi için kesin bir tedavi şekli olmadığını, HPV’nin neden olabileceği sağlık sorunları için tedaviler olduğunu bildiren Prof. Dr. Turan “Çare edilmeden bırakılırsa, genital siğiller kaybolabilir, aynı kalır veya boyut veya sayı olarak büyür. Rutin Pap smear testleri yaptıran ve gerektiğinde peşine düşüp takip edilen kadınlarda, kanser gelişmeden önce sorunlar saptama edilebilir. Önlemek, her zaman tedaviden daha etkilidir. HPV kaynaklı hastalıkların çoğu, piyasada iki çeşidi bulunan HPV aşıları tarafından engellenebilir” ifadelerini kullandı.

HPV'den aşıyla korumak

Aşı ile korunmak olası

HPV virüsü riskinin aşı ile en üye indirilebileceğini, HPV aşısının tehlikesiz ve etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Turan “Ulusal ve uluslararası afiyet kuruluşları HPV kaynaklı kanserlerden korunmak için 11-12 yaş arasındaki tüm erkek ve kızlara iki ya da üç doz HPV aşısı yaptırmalarını önerir. Eğer daha önce aşı yapılmadıysa, erkekler için 21 yaşına dek, kadınlar için de 26 yaşına dek HPV aşısı yapılabilir” biçiminde bilgilendirdi. 21-65 yaş arasındaki kadınlarda rutin taramanın (smear ve gerekirse HPV tarama testi) rahim ağzı kanserini önleyebildiğini vurgulayan Prof. Dr. Turan “Cinsel yönden aktifseniz her cinsel temasta kondom kullanın. Bu, virüs riskini düşürse de, HPV prezervatifin kapsamadığı bölgelere bulaşabilir; bu nedenle prezervatifler HPV’ye karşı tamamen korumayabilir. Müşterek bir şekilde tek eşlilik ilişkisinde olun” dedi.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir