Google Nexus 6 İncelemesi Yapıldı!

Google Nexus 6 İncelemesi
Bu ay içinde Nexus 6’nın fazla sevdiğim bir arkadşaım vasıtasıyla elimde geçmesini bekliyordum; fakat kendisi yurtdışından gelemediği için halen bu ürüne kavuşabilmiş değiliz. Bu istenmeyen gecikmenin tahlil yapmamamız için bir koşul oluşturmayacağını düşündük ve Gogole’ın yeni telefonu Nexus 6’yı gıyabında da olsa incelemeye karar verdik. Özellikle Nexus 6’nın yakın bir zamanda ülkemiz kullanıcılarına sunulabileceği ile ilgili duyumlar almamızdan sonra bu telefonun keza ön incelemesi hemde değerlendirmesini yapmaya karar verdik.

Ilk Kez Google’ın neden bir telefon yapmaya başladığını anımsamak gerekiyor. Google, Android kullanıcılarına saf Android deneyimini daha uygun fiyata yaşatmak için bu projeyi başlatmıştı. Ilk cins Samsung ile yapılan Nexus telefonlarının o dönemde büyük ses getirdiğini ve özellilkle fiyatıyla öne çıktığını hatırlamaktayız.

Google Nexus 4 ile birlkte üretimini LG’ye yaptırmaya başladı. Nexus 4’ün ardından ama yanar döner kaplamalar telefonun bundan böyle şekil değiştirdiğini ve Nexus projesinin artık bir “amiral gemisi” projesi olacağını bizlere anlatmıştı.

sonra geçtiğimiz sene Nexus 5 piyasaya yine LG kadar sunulmuş ve özellikle ekipman tutkunları kadar bu telefon büyük bir ilgi görmüştü. Nexus 5’in o döneminm amiral gemsi telefonlarıyla yaklaşık olarak aynı fiyata satışa sunulması bu telefona teçhizat tutkunu olmayan son kullanıcıların alaka göstermemisini sağlamıştı; çünkü az kalsın aynı paraya daha çok aşina markalar vardı.

Google’nın “teçhizat anlamında geri kalmıyorsak; fiyat anlamında da kalmamalıyız” mantığının son örneği ise Nexus 6 oldu. Amerika’da Goggle Play üzerinden satışa sunulan Nexus 6’nın 32 GB versiyonunun 649 dolardan; 64 GB versiyonunun ise 699 dolardan satılması önemli ciddi iPhone 6 Plus’a karşı taraf olduğunu görmemizi sağladı. iPhone 6 Plus’ın Amerika’da 749 dolara satıldığının da altını çizelim.

Ilk Önce daima yaptığımız gibi telefonun teknik özelliklerine özet olarak bir gözatalım.

Nexus 6

Ekran Özellikleri 5,96 inç, 2560×1440 piksel çözünürlükte AMOLED ekran (493 ppi) Gorilla Glass 3 İşlemci Qualcomm Snapdragon 805 2.7 GHz Krait 450 Adreno 420 Ram Kapasitesi 3 GB Ram Kamera Arkada 13 megapiksel 4128×3096, 4K 30 kare/saniye Önde 2 megapiksel kamera Akıl 32 GB ve 64 GB Fikir Kartı Yok Pil Kapasitesi 3220 mah İşletim Sistemi Android 5.0 Lolipop ile kutudan çıkıyor Boyutlar 159,3 mm zirve, 83 mm genişlik, 10,1 mm kalınlık Önem 184 gram Ekstra Özellikler Android’in en son güncellemeleri birincil alması

Tasarım:
Büyüyen ekran boyutu savaşlarında Nexus 6 ile Google sanırız nirvanaya ulaştı. 6 inç ekranı ile rakipleri; Motorola Moto X, Galaxy Note 4 ve iPhone 6 Plus’tan daha büyük bir ekran boyutu sunan Nexus 6’nın AMOLED ekran kullandığının altını çizelim. Bu ekran boyutunda tek AMOLED ekrana sahip olan Nexus 6’nın yuvarlatılmış tasarım detayları ile bilhassa elde alıkoyma hissiyatını güçlendirdiğinin altını çizelim.

Google’ın Nexus 6 için eski firması Motorola’yı tercih ettiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz sene ilginç bir şekilde Çinli Lenovo’ya satılan Motorola’dan Nexus 7 yapmasını beklerseniz yanılırsınız diye düşünmekteyiz. Google’ın bu noktada tekrar LG yada Samsung’a geri dönüş yapacağını düşünmekteyiz.

Nexus 6’nın Motorola Moto X2’den çok önemli izler taşıdığını söylemeliyiz. Motorola’nın benzer tasarım anlayışını kendi telefonunda kullanmasını hangi satmak stratejisine bağlayabiliriz açık konuşmak gerekirse tamamen belirlenmiş olamadık. Daha ufak bir Nexus 6 isteyenleri kendi telefonlarına mı yöneltme çabası var yoksa çok önceden bahşedilen bir kara mıydı bunları bilebilmek bağlı oysa mümkün değil fakat her iki telefonda birbirine oldukça benzemiyor mu?

Nexus 6’nın arkası ovalleşen bir yapıda olduğunu görüyoruz. Açık Konuşmak Gerekirse bu tasarımı üreticiler senelerdir kullanıyorlar. Bu tasarımı birde elden kaymayan malzeme yapısı (polikarbon) ile birleştiren Motorola’nın tasarım anlamında epeyce manâlı bir meslek yaptığını düşünmekteyiz.

Telefonun sağ çerçevesinde baskı tuşu ve ses açıp kapama tuşu bulunuyor. Sol tarafında ise bir tuş bulunmamakta. Daha Alçak tarafta USB girişi ve mikrofon bulunurken üstteki tarafta ortada kulaklık girişini ve sim kart antre yuvasını görmekteyiz.
Arkadaki kameraya ayrılan lens çapı ise devasa ölçüde ve bu bizde bu telefonun çok iyi bir kamera performansı sunduğunu düşündürüyor. Peki gerçekte de öyle mi? Bu sorunun cevabını ilerki günlerde yapacağımız karşılaştırmalı testler ile anlayacağız.

Arayüz:
Nexus 6, Android 5.0 Lolipop ile kutudan meydana çıkan birincil telefon oldu. art arda güncellemeler alan Nexus 6’nın yakın bir zaman içinde (1-2 hafta içinde) Android 5.1 güncellemesi alacağını belirtelim. Saf Android arayüzünü kullanan Nexus 6’nın arayüzü yok desek sanırız yanlış bir ifade kullanmayız. 2014 yılının en seri işlemcisi Snapdragon 805 ve 3GB sistem belleğiyle Android ekosisteminin en akıcı arayüzüne sahip telefonu olan Nexus 6’nın arayüzüne ait fotoğrafları aşağıdan inceleyebilirsiniz.Bunu söylemeden geçirmek istemiyoruz; Android 5.0.1 Lolipop Nexus 6’da ayrıca müthiş görünüyor; hemde mükemmel bir şekilde çalışıyor.

Kamera:
Google, Nexus 6’da Sony’nin efsaneleşen kamera sensörü IMX214’ü kullanıyor. Oppo bu kamera sensörünü Find 7’de kullanmış ve yazılım desteği ile 50 megapiksel değer fotoğraflar çekilebilmesine olasılık sağlamıştı.

Nexus 6’nın kamerası en iyi kamera doanımını sunmasada performans anlamında epeyce tatmin edici bir seviyede performans veriyor. Nexus 6’nın 2 megapiksel ön kmaerası ise tek kelimeyle “vasat” bir performans gösteriyor.

Nexus 6’nın kamera arayüzünün oldukça sade ve anlaşılması mümkün düzeyde tutulduğunu görmekteyiz. Abartıdan uzaktan bu yapıya ait ekran görüntülerini aşağı inceleyebilirsiniz.
Altında phonearena sitesinin Nexus 6 ile çektiği fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Umarız kısa süre içinde bizde kendi testlerimizi gerçekleştirebiliriz.


Ön Kamera:

Performans:
Google, Nexus 6’da Qualcomm’un en çabuk ve en son nesil 32 bit işlemcisi Snapdragon 805’i telefonunda kullanıyor. Bu işemci gerçekten Snapdragon 801AC’nin (Snapdragon 800’ün hızaşırtılmış hali) yerine gelmesi gereken bir işlemciydi fakat sektör garip bir şekilde geçtiğimiz yıl Snapdragon 805 yerine Snapdragon 801AC’yi tercih etti ve geçtiğimiz yıl çıkan bütün amiral gemisi telefonlarda bu işlemci kullanıldı.

Snapdragon 805 ise mimari açıdan ufak; proses bakımındansa büyük yenilikleri berabirinde getiriyor. Yeni mimariye ek oalrak yeni bir GPU’yu da (Adreno 420) beraberinde getiren Snapdraon 805’in 2,7 GHz hızlara kadar çıkabildiğini de ekleyelim.

Phonearena sitesinin yaptığı karşılaştırmalı benchmark skorlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Netice:
Yerinde fiyatlı Android telefonlar yapma parolasıyla yola meydana çıkan Google’ın hangi noktada düşünce değiştirdiğini ve pahalılığı ile dillere epope olan iPhone’a muhalif olmaya karar verdiğini bilemiyoruz. Googleın Nexus 6 ile başarılı olup olamayacağını konusuda süresiz fakat apaçık bir hakiki var fakat o da Google’ın tüm Nexus 6 stoklarını tüketmiş olmasıdır.

Özellikle ekran konusunda büyük bir yol kateden firmanın batarya konusundaysa kafaları karıştırması öbür bir tecrübe oldu. Her Nexus telefonu pili yüzünden eleştirmeye biz bıktık lakin Google bu büyüklükte ve bu kalınlıkta bir telefonun içine hala 3220 mAh pil koymaya bıkmadı.

Pil konusu tek kelimeyle muamma? 6 inç 2K ekrana, 2,7 GHz’de çalışan Snapdragon 805 gibi devasa bir işlemciye sahip olan bu telefonun 3220 mAh pil gücü ile neler verebileceğini gerçekten fazla merak etmekteyiz. Telefon elimize ulaştığında ayrıntılı olarak bunu deneme edebileceğiz.

Nexus 6, inceliğin ön plana çıktığı şu günlerde kalınlığı ile fark yaratmayı başarıyor! 10.1 mm kalınlığı ile yaklaşık olarak 2 adet iPhone 6’nın defalarca konmasına karşılık gelen Nexus 6’nın rakiplerine bu noktada fark attığını da belirtelim!

Android ekosisteminde güncelleme sizin için herşeyse ve en hızlı Android telefonu kullanmak istiyorsanız; Nexus 6 tek seçim gibi görünüyor.

Peki siz Nexus 6 için ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: phonearena.com, teknolojioku.com

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir