Elektronik sigara hakkında bilinmesi gerekenler !

Elektronik Sigara Nedir ? Fiyatı Ne Kadardır ?

Elektronik sigara,(kısaca e-sigara), tütün mamüllerine duyulan bağımlılıktan kurtulmak veya zararlarını azaltmak için kullanılan elektronik cihaz. Bazen elektronik puro da aynı anlamda kullanılır. En basit tanımıyla cihaz duman yerine buhar oluşturur ve kullanıcı içinde çeşitli maddeler bulunan bu buharı içine çeker.

Elektronik sigara fiyatları değişmektedir ama 50 TL Civarından başlamaktadır,İnternet üzerinden satışını yapan siteler vardır Örnek olarak : http://www.elektroniksigara.ist/

E-Sigara Likitin’in İçindeki Maddeler :

  1. Polyethelene Glychol (Polietilen Glikol). Diş macunlarında, cilt kremlerinde, cinsel kayganlaştırıcılarda bir de e-likitlerde kullanılan ve zehirli olmadığı söylenen ve e-likitin yaklaşık %50’sini oluşturduğu söylenen bir madde.
  2. ….. özütü. Vanilya, elma, çilek, vs vb e-likite tat ve koku veren muhtelif özüt.
  3. Eleutheroside E1 (eloterosit e1). Tam bir açıklama bulamadım ancak bu maddenin farklı çeşitlerinin gıda takviyesi olarak kullanıldığından bahsediliyor.
  4. Su. Bildiğin haş iki O ya da dihidrojen monoksit.
  5. Beta-Ionone. Parfümlerde de koku verme amaçlı kullanılan bir maddeymiş.
  6. Gül yağı. Evet gül yağı.
  7. Peach Aldehyde (şeftali aldehit). İnternette okuduklarımdan bir şey anlamadım ama sanırım bu organik bileşik bir meyveden elde ediliyor.
  8. Rhodinol (rodinol). Genellikle parfümlerde kullanılan ve bitkisel yağlardan elde edilen  bir tür alkol çeşidi.

 E-Sigaranın Zararları Nelerdir ?

Tabiki burda çıkıp elektronik sigara zararsızdır diyemem sigarada olduğu gibi elektronik sigarada’da zararlı maddeler var ama normal sigara’ya oranla E-sigara’da daha az zararlı madde var. Sigara’da nikotin olduğu gibi E-sigarada’da nikotin var ama yoğunluk bakımından E-sigara daha az zararlı. Normal sigarada ortalama 0,8 mg nikotin vardır buda (20 * 0.8 = 16 mg ) nikotin eder, E-sigara’da ise bu oran ayarlanır düşük yoğunluk ve yüksek yoğunluk olarak nikotin sınıflandırılır ama sigaraya göre daha az zarar verir,Sonuç olarak E-Sigara Zararlıdır ve masum değildir normal sigaraya kıyasla kanserojen madde bakımından daha az zararlıdır.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir