Dünya’ya Benzeyen 7 Gezegen Keşif Edildi !

NASA Dünya’ya benzeyen 7 gezegen keşfetti

NASA, Güneş Sistemi dışındaki Trappist-1 adlı yıldızın yörüngesinde Dünya ile benzerlik gösteren 7 yeni gezegen keşfedildiğini duyurdu. Bilim adamları, gezegenlerden üçünün su varlığını ve canlı yaşamını destekleyebilecek yapıda olduğunu söyledi.

Güneş Sistemi dışında Samanyolu Galaksisi içindeki Kova takımyıldızında bulunan Trappist-1 ismi verilen yıldızın yörüngesinde keşfedilen gezegenlerin Dünya’dan 40 ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtiliyor.

Bilim adamları, gezegenlerden üçünün, su varlığını ve canlı yaşamını destekleyebilecek yapıda olduğunu söyledi.

Yaklaşık Jüpiter büyüklüğünde sönük bir yıldız olan Trappist-1’in etrafında sıkı bir ağ oluşturan gezegenlerin karasal ve kayalık yapıda olduğu, canlı yaşamına imkân verip vermeyeceklerinin anlaşılması için atmosferlerinin daha ayrıntılı incelenmesinin gerekeceği ifade edildi.

Keşfi yapan Liege Üniversitesi Öğretim Üyesi Michael Gillon ve ekibi, yıldızın etki bölgesinde Dünya’ya benzeyen daha çok gezegenin olabileceğini ileri sürdü.

“Tüm bunlardan menfaatilacak sonuç şu ki dünya dışındaki yaşamları keşfetme yolunda tarihi bir adım attık.” diyen araştırma ekibinden Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Amaury Triaud, “Samanyolu Galaksisi içinde Dünya büyüklüğünde birden fazla diğer gezegen olduğunu öğrenmek olağanüstü bir şey.” dedi.

Diğer bir ekip üyesi Liege Üniversitesinden Emmanuel Jehin de “Galaksimizde 200 milyondan fazla yıldız var. Bunların her birinde 10 tane Dünya aynısı gezegen olsa artık gerisini siz hesap edin.” şeklinde konuştu.

Gillon ve ekibi geçen baharda Trappist-1 ve çevresinde üç gezegen keşfettiklerini bildirmişti. Şimdiyse sayı yediye çıktı. Ekip, sayının yakın zamanda daha da artabileceğini vurguluyor.

Araştırmanın yeni bulguları “Nature” dergisinde yayınlanacak.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir