Dünya Afiyet Örgütü oyun bağımlılığının bir hastalık olduğunu açıkladı

Dünya Sıhhat Örgüt’ünün yayınlandığı Milletlerarası Rahatsızlık Rehberi’nin son sürümünde “hazardous gaming,”(Tehlikeli Oyun Oynama)  ve “gaming disorder.” (Oyun Oynama Bozukluğu) adı altında iki yeni hastalık tanımı dikkat çekti. Bu iki tanımlama ile birlikte oyun bağımlılığı, madde bağımlılığı ile bir tutuluyor.

Tehlikeli Oyun Oynama tanımına şu şekilde rehberde şu şekilde yer verilmiş durumda: Tehlikeli oyun, bireyin veya bu kişinin çevresindeki diğer kişilerin  fiziki ya da zihinsel sağlıklarına zarar verme riskini kayda değer ölçüde arttıran çevrim içi veya çevrimdışı bir oyun modelini belirtir.

Oyun Oynama Bozukluğu tanımı ise şöyle: Oyun oynama hastalığı  daimi veya tekrarlayan oyun oynama tavır düzeni ile nitelenir (‘dijital oyun oynama’ veya ‘video oyunu oynama’), çevrimiçi (internet üzerinden) ya da çevrimdışı olarak gerçekleşebilir ve şu şekilde kendini gösterir:

1) Oyun oynama üstünde denetim kaybı (başlangıç zamanı, sıklığı, yoğunluğu, süresi, sona erdirme, içeriği, gibi);

2) Oyun oynamanın diğer hayatsal ilgilerin ve jurnal aktivitelerin önüne geçmesi boyutunda oyun oynamaya öncelik verilmesi;

3) Negatif getirilerin oluşmasına karşın oyun oynamanın sürdürülmesi veya arttırılması.

Entertainment Software Association ise Dünya Sağlık Örgüt’ünün bu tanımları her tarafta değerlendirmesini istedi. Entertainment Software Association basına yaptığı açıklamada:

“Dünya Afiyet Örgütü, sağduyunun ve objektif araştırmanın video oyunların tiryakilik yapmadığını kanıtladığını biliyor. Onlara devlete ait bir etiket yapıştırmak, tıp camiası kadar alaka görmesi  ve çare edilmesi gereken buhran ve sosyal kaygı gibi reel ruh sağlığı problemlerini umursamazca önemsizleştiriyor. ” ifadelerini kullandı.

Entertainment Software Association bahsettiği araştırmalara ayrıntılı olarak bir kaynak göstermiyor. Diğer Taraftan işi sadece “video gaming” sınıfında değerlendiriyor. Ama güncel olarak oyun odaklı yaşanan hayatların, ne gibi problemlerle sarsıldığını neredeyse cümbür cemaat biliyor. Ancak oyun bağımlılığının ve madde bağımlılığıyla benzer seviyede değerlendirilmesi birazcık korkutucu bir yaklaşma. yine de Dünya Sıhhat Örgütü’nün oyun bağımlılığını bir hastalık olarak ele alması, bu bağımlılığın sonlandırılmasında ciddi anlamda katkıda bulunabilir.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir