Dar ve yüksek kesin pantolon reflüyü tetikliyor

Yemek borusu, diyafram ve mideye ait kas yapılarının o bölümü yeterince kapatamaması ve bunun sonucunda mide içeriğinin yemek yemek borusuna kaçması olarak tanımlanan reflü birçok kişinin hayatını negatif etkiliyor. Reflünün görülme sıklığı kadın ve erkeklerde benzer olurken hastalığa alt komplikasyonlar erkekleri daha çok etkiliyor. Sanılanın tersine gerginlik ile reflü arasında doğrudan bir ilişkinin bulunmadığını söyleyen Anadolu Afiyet Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel, “Fakat stres mide asit salınımı ve kan dolaşımı üzerindeki negatif etkileri şiddetlendirebilir” dedi. Hayat tarzının reflü hastalığında büyük etkisi olduğunu anlatan Prof. Dr. Özel, “Sigara kullanıyorsanız, yağlı ve fazla besleniyorsanız, artı kilonuz varsa reflü hastalığına yakalanma riskiniz gerekli olur” biçiminde konuştu.

yüksel bel pantolon

Dar ve yüksek belirlenmiş giyim tarzından uzaklaşın

Hayat tarzında yapılacak değişikliklerin reflü ataklarının sıklığını, şiddetini etkileyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Özel, “Sıkı giysilerden uzakta durmak ve korse, sıkı kemer, rahat pantolon, rahat etek giymek yerine vücudu sarmayan, sıkmayan giysiler tercih etmek reflü has­talarına inanılmaz derecede bulgu kontrolü sağlar” dedi. Prof. Dr. Özel, reflü hastalığı olanlara ya da reflü semptomu olduğunu düşünenlere doktora bile gitmeden önce giyim tarzlarını değiştirmelerini önerdi.

reflü

Uyurken 20 cm kuralı hayatı kolaylaştırır

Daha hafif giyinmek, uyku sırasında karyolanın başu­cunu biraz takviye etmek, öğünleri küçültmek, egzersiz yerine getirmek gibi kolay değişikliklerin rahatsızlık kontrolünü sağlayacağını anlatan Prof. Dr. Özel, “Ayrıca domates suyu, greyfurt suyu, sodalı içecekler, kafein taşıyan içecekler reflüye neden olabilir” dedi. Uyku sırasında vücudun pozisyonunu değiştirmenin gece yaşanan reflü ataklarını rahatlatacağını söyleyen Prof. Dr. Özel, “Reflüye engel olabilecek bir yatış pozisyonu için yapılması gereken başlıca değiştirme, karyolanızın başucu kısmını 20 cm değin yükseltmektir. Bunun yatma pozisyonu açısından hastalık verici olduğunda belirsizlik değil. Bu yaklaşıma alternatif olarak reflü yastıkları bulunuyor. Alternatifleri deneyerek hangisinin sizin için yardımcı olabileceğini bulmak olası. Oysa yastıktan fazla daha önemlisi de yemek yemek yedikten derhal daha sonra yatılmaması” dedi.

reflü

Kilo fazlalığı aramak daha sık reflü atağı aramak

Kilo fazlalığı olan veya obez hastaların zaten ciddi bir afiyet riski ta­şıdıklarını anlatan Prof. Dr. Özel, “Yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, diyabet ve bazı kanserler bu riskler aralarında en başta gelenler aralarında. Reflü hastalığı koşulunda kilo fazlalığı çağırmak daha sık reflü atağı seslenmek. Obez hastalarda reflü daha ağır seyrediyor. Kilonun kont­rolünü sağlayacak şekilde rasyonel ve dinç bir perhiz uygulanması, reflü­nün kontrolü için fazla önemli” uyarısında bulundu.

Reflü hastalarına 8 kolay öneri

– Eksik yiyin, öğün atlamayın, ara öğünleri ihmal etmeyin.

– Gıda içeriğinizdeki yağ miktarını kesinlikle azaltın.

– Süt ve süt ürünlerini test edin. Yağ içeriği daha önemli. Itina gösterin.

– Şeker ve tatlı sizi üzebilir. Çikolata, nane ve tarçın da…

– Baharatlar önemli. Acı yemek yemek güzeldir fakat gece kâbusunuz olabilir.

– Sitrik asit içeren, kafein içeren, asitli içecekler belirtilerinizi artırabilir.

– Sebzeler gaz yapabilir ama genelde reflünüzü azdırmaz. Hemen yaf­tayı yapıştırıp, kategorize etmeyin.

– Haricen yemek yerken, tatilde, seyahatte, nerede olursanız olun diye­tinizin kontrolünü elden bırakmayın.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir