Cep telefonuyla uyuklamak kanser ve kısırlık nedeni

Son yıllarda, daha eksik radyasyona maruz kalmak ve beraberinde getirdiği afiyet sorunlarından uzaktan kalmak için cep telefonlarıyla ilgili uyarılar derece derece artıyor. Kaliforniya Üniversitesi Halk Sağlığı departmanında yapılan bir alıştırma cep telefonlarıyla gereğinden artı yakın olmanın kanser, hafıza bozuklukları ve üreme sorunları gibi fazla önemli problemlere neden olduğunu ortaya koydu. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bu manâlı araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi.

Cep telefonunuzu vücudunuzdan uzakta tutun

Uyarı edilmesi gereken en manâlı husus, cep telefonlarını vücudumuzdan olabildiğince uzakta yetişmek. Cep telefonları bilgiyi iletmek için radyofrekans dalgalarını kullanır ve cep telefonlarının kullandığı radyo dalgaları, belirlenmiş açılardan radyasyon niteliği taşır ve aralıksız bu dalgalara maruz kalmak farklı alanlara yönlendirilmiş riskleri beraberinde getirir.Cep telefonu, yetişkinler için kol boyu mesafesinden daha yakında durmamalı. Aslında, Apple gibi büyük cep telefonu üreticileri bile bu konuda uyarıcı notlara yer vermişlerdir. Iphone için RF salınımı, vücuttan 5mm uzaklık için test edilmiş ve zararsız sınırlar içinde bulunmuştur. yine de hoparlör kullanımı ya da kulağa yaklaştırmaksızın konuşmayı karşılayan aksesuarlar (kulaklık gibi) seçim edilmelidir.Fakat RF dalgaları çocukların beynine erişkinlerden fazla daha basit ulaşabilir ve gelişmekte olan beyin hücrelerini fazla daha artı etkileyebilir.

Gençlerde uyku ve uyarı bozukluklarının nedeni

Daha önceki çalışmalarda cep telefonlarının daha fazla beyin veya kulakta bitkiler oluşturduğuna dair uyarılar yapılırken son çalışmalar zararlı etkilerin daha fazla gençlerde uyku ve uyarı bozukluklarıyla ilişkili olduğunun altını çizmektedir. Çalışmanın endişe verici öteki sonuçları ise erkeklerde düşük sperm sayısı ve kötü sperm kalitesiyle ilişkilidir.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir