Başbakan Şimşek: Barış İçin Fırsat Doğdu!

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Trump’ın kararını veto etmesi hakkında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “BM Genel Kurulu’nun Kudüs konusunda büyük başlıca aldığı karar memnuniyet vericidir. Bu karar Kudüs için, uzlaşma çabaları için bölgede yeni bir fırsat doğurmuştur.” dedi.

“GÜÇLÜNÜN YOK HAKLININ ENERJIK OLDUĞU DUYURU EDİLMİŞTİR”

Trump’ın tehditlerinin işe yaramadığını vurgulayan Şimşek, “Tehdit Etme ve tehditler ile ülkelerin iradelerini etki altına alma gayretleri BM Genel Kurulu’ndan meydana çıkan bu kararla başarısızlığa uğramıştır. Güçlünün değil haklının enerjik olduğunu BM bütün dünyaya bir kere daha duyuru etmiştir. Oylama, ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’i başkenti bildiri etme kararının uluslararası hukuku ve ilgili BM Kararlarını çiğnediğini, insanlık vicdanın ezici çoğunluğuna ters bir karar olduğunu inkâr edilemeyecek şekilde onay etmiştir.” ifadelerini kullandı.

“ADALETLI BİR ÇÖZÜM BULUNMALI”

Filistin için adaletli bir çözüm bulunması gerektiğini bildiren Başbakan Yıldırım, “Bu karar gösteriyor ama, üç semavi din için de kutsal olan Kudüs’le ilgili alınan tek yanlı kararlar katiyen kabul görmeyecektir. Filistin meselesine adaletli ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmadan, bölgesel ve küresel ölçekte daimi barıştırma ve istikrardan laf edilemez. Türkiye defalarca Filistinli kardeşlerinin, ezilenin, adaletin, insanlığın ve Kudüs’ün yanında olacaktır” şeklinde sözlerini noktaladı.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir