Başarılı Bir Blog Yazısı İçin İpuçları

Bir blog yazısı hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? Yapılması ve yapılmaması gerekli olanlar nelerdir? Hazırladığımız ipuçlarına bir göz atın.

İnternet kullanımının yoğunlaşması ile beraber internette üretilen içerik sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. İster birey olsun ister marka olsun, sosyal platformlarda içerik üretenlerin en büyük amacı o içeriğin etkileşim almasını sağlamaktır. Hangi Facebook kullanıcısı paylaştığı bir gönderinin çok fazla beğeni almasını istemez? Hangi marka paylaştığı bir ürünün geri dönüşünü arttırmak istemez? Ya da hangi blogger yazdığı bir metnin başarıya ulaşmasını ve böylece trafiğini arttırmasını istemez? İşte bütün bunların altında kişilerin içerik üretirkenki asıl amacı yatmaktadır: Etkileşim.

Bu makalemizde ise bir blog yazısı yazarken nelere dikkat etmeli, bir makalenin genel yapısı nasıl olmalı gibi sorulara elimizden geldiğince cevap vermeye çalışacağız. Yazının bünyesinden çok, genel yapısına değineceğimizi de belirtelim.

Blog yazısı hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar

Blog yazılarında dikkat edilmesi gereken bazı büyük noktalar vardır. Bazıları da ufak gibi görünse de o metnin etkileşimini arttırmada şahsa son derece yarar sağlar. Gerek SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) gerek okuyucunun dikkati açısından önem verilmesi gereken bu noktalar şunlardır:

• Başlık

Yazı başlığı ziyaretçinizin dikkatini verdiği ilk kısımdır. İçeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun şayet başlığınız dikkat çekici değilse, çoğu kişinin yazınıza yüz çevirmesine neden olabilirsiniz. Çünkü insanlara bir şeyler aktarabilmek için gerçekten onların ilgisini çekmeniz gerekiyor. Özellikle okuma alışkanlığı düşük olan ülkemizde bunun önemi son derece büyüktür. Ancak başlık seçiminizi yaparken bazı haber sitelerinin yaptığı gibi sırf insanlar yazıya tıklasın diye insanları kandıran başlıklar yerine, başlığın hem yazınıza makul olmasına hem de kişilerin dikkatini çeken bir başlık seçmeye özen göstermelisiniz.
Başlıkta kullanacağınız karakter ve kelime sayısı da hem SEO hem de odaklanma açısından önemlidir. Google’ın arama sonuçlarındaki başlıklar için çoğu kişi tarafından tavsiyelen maksimum karakter sayısı 70’tir. Ancak çoğu kaynakta gösterildiği gibi bunun sınırı aslında 70 karakter değil. Google arama sonuçlarında (yeni dizayna göre) listelenen yazı başlıklarına baktığınız zaman sınırın aşağı yukarı olarak 55 ile 65 karakter arasında olduğunu ve sonraki karakterlerin ise gözükmediğini görebilirsiniz. Buna ek olarak; araştırmalara göre en etkin içeriklerin başlıklarının ortalama 6 kelimeden oluştuğu gözlemlenmiş. Buna da dikkat edebilirsiniz. Yine SEO açısından yazı başlığının H1 etiketi ile yazılması gerekmektedir.

• İlk paragraf

Oluşturduğunuz etkin bir başlık ile insanları yazınıza çekmeyi başardınız diyelim. Bundan sonraki yapmanız gereken ise o kişileri yazınızda tutmak olmalı. Bunu da ilk paragraf ile sağlayabilirsiniz. Yazınızın ilk paragrafı asıl içeriğinizin özeti biçiminde olmalı. Yani başlıktan daha uzun ancak yazınızdan çok daha kısa kelime ve cümlelerle asıl anlatmanız gereken noktayı kısacasımelisiniz. Bu sayede dikkat çekici başlık ile yazınıza gelen okuyucu, yazdığınız ilk paragraf ile metnin derinliğine kendini hazırlamış olur. Kısaca metnin ilk paragrafı, okuyucunun metnin genel olarak ne hakkında olduğunu (bilhassa anahtar kelimelerle) anlamasını sağlar. SEO açısından ise H2 etiketine makul olan kısım ilk paragraftır.

• Görsel

Yazıda kullandığınız ana resim de en az başlık kadar etkilidir. Başlık nasıl ki ziyaretçinin ilk okuduğu kısımsa, resim de ilk gördüğü kısımdır. O yüzden kullandığınız yazı resimi ilgi çekici ve yazıya makul bir resim olması gereklidir. Görsel seçimi yaparken ilk önce kendi çektiğiniz fotoğraflar veya kendi tasarladığınız resimleri tercih etmeli; şayet imkânınız yoksa da kullanacağınız başka birina ait olan resimin sahip olduğu yasal hakları iyi bilmelisiniz. Ancak orijinal olan resimlerin yani size ait olan resimlerin metnin SEO kalitesini arttıracağını da unutmayın.

Yazı içinde yazıyı destekleyen resimler kullanmak da kullanıcının o yazıya iyice odaklanmasını sağlar. Ancak burada SEO konusu ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Google botları yazılarınızı taramak için sitenize geldiği zaman, kullandığınız resimleri tam anlamıyla tanıyamaz. Bu yüzden görsellere başlık ve açıklamalar eklenmelidir ki siteyi tarayan botlar görselleri de tanıyabilsin. Özellikle Google’ın son günlerde üzerinde çalıştığı ve izlerini yavaş yavaş görmeye başladığımız Semantik Web ile resim tanımlama teknolojisi de yerini alıyor. Ancak henüz tam performans göstermeyen bu teknoloji, şu anda arzuları tam anlamıyla karşılayamamaktadır. Bu nedenle görselleri taramaya makul hale getirmek önemlidir.

Yazıda kullanılan resimler ilaveten etkileşimi arttırır ve metnin daha fazla kişi tarafından paylaşılmasını sağlar.

• Yazı uzunluğu

Yazıda kullandığınız kelimelerin sayısı da çok önemlidir. Birçok uzman en uygun kelime sayısı konusu ile ilgili farklı kanaatlere sahip olsa da bunların ortalamasını aldığımızda yalnız aşağı yukarı bir rakam vermek mümkün hale getirilebilir. Bir metnin kaliteli ve özgün olmasının yanı sıra uzunluğu (yoğunluğu) da önemlidir. Kaliteli bir yazıda kullanılan ortalama kelime sayısı 500 ile 800 arasındadır. Ancak kelime sayısının 300-400 arası olduğu durumlarda metnin kalitesiz olduğunu söylemek doğru olmaz. Bunlar yalnızca ortalama rakamlardır. Yazının çok fazla uzun olması da kişinin yazıyı yarıda bırakmasına nedeniyet verebilir. Bu yüzden yazıları ne az, ne de çok tutmamak gerekir. 500-800 kelime sayısı kaliteli bir yazı için en uygun bir kriter sayılabilir.

• Yazı içi yönlendirmeler

Yazı içinde çeşitli yönlendirmeler yaparak kullanıcının yazıya tam hakim olmasını sağlayabilirsiniz. Bu, yazı hakkında diğer bir yazıya url vermek olabilir veya okuyuculara soru sorarak yorum yapmalarını sağlamak olabilir. “Call To Action” tarzı yönlendirme çeşitlerini arttırabilirsiniz.
Yazdığınız yazı hakkında size ya da başka birina ait bir yazıya url verdiğinizde hem kullanıcıyı farklı kaynaklarla yazıya sabitlemiş olursunuz, hem de kullanıcının sitenizdeki diğer bir yazıyı okumasını sağlamış olursunuz. Bu SEO açısından da önemlidir. Yazı içindeki iç/dış urller olarak tabir edilen bu çalışma, metnin SEO kalitesini arttırır. Ancak bunu da kararında uygulamak gerekir. Çünkü yazı içerisinde çok fazla url vermek hem kullanıcının dikkatini dağıtır (hatta yazınızdan tamamıyla kopabilir), hem de SEO açısından kötü bir imaja nedeniyet verebilir.

Okuyuculara soru sorarak da onların yazıya tam hakim olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yazıya yapılan yorum sayısını arttırabilir, kullanıcının yazıyı okuduktan sonra yeniden o yazıya dönüş yapmasını ve etkileşimini arttırmasını sağlayabilirsiniz.

• Kaynaklar

Maalesef bilhassa ülkemizdeki internet sitelerinde yapılan en üzücü yanlışlardan birisi, kullanılan kaynakların yazı içinde gösterilmemesidir. Bunu internet raconuna uymamak şeklinde de isimlendirebiliriz. Yazınızı yazarken kullandığınız kaynakları belirtmek, internette uyulması gereken en önemli kurallardan birisidir. Gerçek dünyada size ait olmayan bir şeyi şahsınıza aitmiş gibi göstermek ahlaken ne kadar yanlış ise sanal dünyada da aynı durum geçerlidir. Faydalandığınız yazıların, ya da komple kopyala-yapıştır yaptığınız yazıların (kaynak gösterildiği sürece yanlış bir durum değildir), kaynaklarını göstermeniz gereklidir. Bu sayede; hem yararlandığınız metnin sahibine bir teşekkür etmiş olursunuz, hem de kendi okuyucu kitlenize dürüstlüğünüzü göstermiş olursunuz. Bu da en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir.
• Paylaşım düğmeleri

Aslında bunun tamamıyla yazı hakkında olduğundan çok, sitenin genel dizaynı hakkında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de bundan bahsetmenin yararlı olacağını düşünüyoruz. Yazının sonunda, başında, sağında veya solunda paylaşım düğmeleri koyarsanız okuyucunun aklına yazıyı okuduktan sonra paylaşım yapma talebini getirebilirsiniz. Bu sayede sosyal platformlardaki etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

• Ekstralar

Tüm bunlara ek olarak, okuyucunun metnin geneline basit bir biçimde hakim olması adına yazıyı alt başlıklar ve paragraflar ile parçalara ayırabilirsiniz.

Sonuç

Yazdığımız bütün bu metrikler aslında bir blog yazısının/makalenin genel yapısı hakkında dikkat edilmesi gereken hususlarını oluşturuyor. Ayrıntılarına inildiğinde her biri tek tek ele alınarak sayfalarca yazı yazılabilir. Ancak bütün bunların yanı sıra en önemli metriklerden biri yazarın kullandığı dildir. Etkili yazma yöntemleri ve metnin dili, okuyucuyu yazıya bağlayan en önemli faktörlerden biridir. Bu ise kişiden şahsa değişir. Dolayısıyla bu yazımızda, bir blog yazısının genel anlamda önemli noktalarına değinmek istedik. Umarız yararını görürsünüz.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir