Asus ZenFone 2 Fiyatı, Özellikleri ve İncelemesi

Kimler Almalı
Üst düzey akıllı telefon sahibi olup büyük bütçesi olmayan kullanıcılar için ZenFone 2 oldukça çekici gelebilir.

Asus’un yeni üst seviye akıllı telefonu ZenFone 2’yi test ediyoruz.

Geçtiğimiz CES 2015’te tanıtılan Asus’un üstteki düzey zeki telefon modeli ZenFone 2, sonunda ülkemizde de kendini gösterdi. Üstteki düzey özellikleriyle birlikte üst düzey cep telefonu modelleri arasına katılan ZenFone 2, daha önce incelediğimiz Asus ZenFone 5 ve 6’yla aynı tasarıma sahip, ama teknik özellik bakımından fazla daha zengin öğelerle donatılmış bir telefon olarak karşımıza çıkıyor. Derhal ZenFone 2’ye daha yakından bakalım.

Tasarım detayları


ZenFone 2, tasarımıyla ZenFone 5 ve ZenFone 6’ya oldukça yakın bir çizgide. Ayrı renk seçenekleriyle satışa sunulan telefon, siyah, beyaz, gri, altın ve kırmızı renk seçeneklerini getiriyor. 5.5 inç büyüklüğünde ekranın sahibi olmasından dolayı azıcık genişçe olan telefon, 152 mm uzunluğunda, 77 mm genişliğinde ve en kalın noktasında 10.9 mm kalınlığında. Doğrusu 10.9 mm ile telefonu biraz kalın bulduk. öte yandan 170 gram ağırlığıyla da biraz ağır olduğunu düşünüyoruz.

ZenFone 2, plastik bir kasaya sahip. Renk seçenekleri farklılık yaratıyor olsa da tasarımıyla çok cazibeli durduğunu bildirmek şiddet. Arkadaki yüzey kavisli yapıya sahip. Bu Nedenle avucunuza tamamen oturduğunu da söyleyelim.

Telefonun tasarım detaylarında önceki modellere tarafından farklılıklar dikkat çekiyor. Mesela şiddet butonu telefonun üst kenarına konumlanmış. Ses butonları da LG’nin G4’ten aşina olduğumuz gibi arka yüzeyde bulunuyor. Ses butonlarının kullanımı güzel ama güç butonu için benzer şeyi söyleyemeyeceğiz. Telefonun boyutu büyük olduğu için erişimi zorlama, ayrıca tuş yüzeye çok yakın konumlandırıldığı için basması da azıcık zor.

ZenFone 2’nin arkadaki kapağını çıkartabiliyorsunuz. Kapak aşağıda çift SIM kart slotu bizleri karşılıyor.Evet, ZenFone 2 ile iki farklı SIM kartınızı bir arada kullanabiliyorsunuz, bu da telefonun artıları arasında yer alıyor. Hem yeniden arkada microSD kart slotu da sunulmuş. Bu slotu kullanarak telefonun hafızasını 64 GB daha genişletmek mümkün. Son olarak bataryayı çıkartmadığınızı da söyleyerek ZenFone 2’nin ekranına geçelim.

Ekran ve arayüz


ZenFone 2, 5.5 inç büyüklüğünde bir ekranın sahibi. Ekranıyla Full HD görüş sunan telefon, ideal bir manzara sağlıyor. 403 ppi piksel yoğunluğuyla ekranın iyi durduğunu söyleyelim. Elbette bunda IPS panelin kullanılmış olmasının da katkısı büyük.

Ekranı görüş kalitesiyle bir hayli beğendiğimizi söyleyebiliriz. Dış kullanımlarda da gün ışığıyla kullanımda sıkıntı yaratmayan telefon, zaten az sonradan bahsedeceğimiz özelleştirilebilir ekran rengi moduyla da kullanıcılara ilave seçenek sunuyor. ZenFone 2’nin ekranı hem Corning Gorilla Glass 3 korumayla geliyor. Bu da telefonun ekranının bir hayli sağlam olduğunun kanıtı.

ZenFone 2’nin işletim sistemi Android 5.0. Güncel Lollipop işletim sistemiyle gelmesi telefon için büyük pozitif elbette, ayrıca bunun yanında Asus’un ZenFone modellerinde sunduğu ZenUI arabirimin de buna büyük katkısı var. ZenFone 2’de ZenUI arabiriminde birtakım şansın dönmesi göze çarpıyor. Bunlar arasında en büyük katkıyı özelleştirilebilir seçenekler sağlıyor. Mesela az önce bahsettiğimiz ekran rengi moduyla ekranın renk sıcaklığını değiştirebiliyor, renk modunu Denge, Mavi Işık Filtresi ve Canlı şeklinde evvelden tanımlanmış ayarlara taşıyabiliyor veya renk tonu ile doygunluk ayarlarını en ince ayrıntısına kadar kendi istediğiniz gibi belirleyebiliyorsunuz.

Yine ZenMotion bölümünü kullanarak telefonu Tek El Modu’na alabiliyor ve bu sayede ekranın geniş yapısından dolayı tek elle kullanamama handikabını yıkabiliyorsunuz. Yeniden bahsedebileceğimiz güzel bir ayrıntı ise telefonun 12 adede değin özelleştirilebilir seri ayarlar menüsü. Arabirimin yukarısından tutup çektiğinizde açılan bu menüde dilediğiniz süratli ayarları buraya ekleyebiliyorsunuz. Hangilerini seçebileceğinizi ise bu menüdeki “düzenle” seçeneğiyle belirleyebilirsiniz.

Teknik özellikler ve perfomans


ZenFone 2’nin teknik detaylarına gelelim. İncelediğimiz modelde Intel’in 4 çekirdekli ve 2.3 GHz hızında çalışan Atom Z3580 işlemcisi kullanılmış. Telefonun keza 1.8 GHz’lik ayrı bir sürümü daha bulunuyor. Ayrıca RAM hanesine baktığımızda 4 GB gibi etkileyici kapasitede bir hafıza görüyoruz. Bununla telefonun yüksek performans sunduğunu hemencecik söyleyebiliriz, zaten eksik sonra performans notlarımızda da bunu tablolar halinde paylaşacağız.

ZenFone 2’nin 16, 32 ve 64 GB’lık farklı kapasite seçenekler bulunuyor. Elimizdeki modelin 32 GB’lık kapasiteye sahip olduğunu ve microSD kart desteği ile birlikte 64 GB daha genişleme imkanı sunduğunu da söyleyelim.

ZenFone 2’nin 3000 mAh’lik bir bataryası mevcut. Açık Konuşmak Gerekirse bu kapasitesiyle epeyce güzel olan telefon, daha da önemlisi hızlı yük özelliğini de beraberinde getiriyor. Bu sayede telefonu 40 dakikada yüzde 60’a kadar sorumluluk etmek olası ki, bu tatbik noktasında büyük menfaat sağlıyor. Pil ömrüyle tam gün başvuru formu imkanı sağlayan telefon, oyun ve multimedya noktasında da neşeli bir kullanım sunuyor. ZenFone 2’ye uyguladığımız deneme sonuçlarını sizlerle paylaşacağız, ancak hemencecik şunu da söyleyelim: ZenFone 2 ile Real Racing 3 gibi oyunları çok rahat bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Fakat mesela yüksek grafik beklentisi içinde olan Six Guns gibi oyunlarda tek tük takılmalarla karşılaştığınızı da çoktan söylemekte fayda var.

Kamera ve fotoğraf


ZenFone 2, kamera anlamında da kullanıcıları memnuniyet edecek bir model olmayı başarıyor. 13 MP arka kameranın ve 5 megapiksel ön kameranın sahibi olan telefon, bu nedenle son dönemdeki iyi kamera çizgisini yakalamış durumda. Kesinlikle buna telefonun f/2.0 aralıklı PixelMaster arkadaki kamerasının katkısı büyük. Çift tonlu çift LED flaşla desteklenen telefon, düşük ışık koşulları için Düşük Işık ve gece fotoğrafları için Gece modunu da bulunduruyor. Kamera arayüzüyle de epeyce kullanışlı bulduğumuz ZenFone 2; manüel çekim modlarını da kullanıcıya sunmuş durumda. HDR, Süper Çözünürlük, Bölge Derinliği, Panorama, Minyatür, PanaSphere gibi kullanışlı modlar sunan telefon, hoş kareler yakalıyor.

Asus Zenfone 2 Fiyatı 1100 ve 1500 TL aralarında değiştirme göstermektedir.

Kaynak:chip.com.tr

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir