Sağlıklı Uyku Saati Ne Kadardır ?

Günlük rutini düzenli olarak kullanmayın, içecekler veya kahve, enerji içecekleri, saat alarmları ve gün ışığı gibi içecek içecekler biyolojik saat olarak bilinen günlük döngüyü etkileyebilir. Kaç saat uykuya ihtiyacımız var?

ABD Ulusal Uyku Vakfı, bireysel yaşam biçimlerinin uyku gereksinimlerinin belirlenmesinde önemli bir yere sahip olduğunu ve genellikle yaş grupları tarafından önerildiğini belirtmektedir.

  • Yenidoğanlar (0-3 ay): İdeal olarak, her gün 14 ila 17 saat arasındaki gebelik haftasında yenidoğan bebek 11 ila 13 saat arasında yeterli olabilir. Yenidoğanlara 19 saatten fazla uyku çekmemesi önerilir Bebekler (4-11 ay): Önerilen süre 12-15 saattir. En az 10 saatlik uyku yeterli olabilir. Bebekler 18 saatten fazla uyuyamaz
  • Çocuklar (1-2 yaş) yürüme: Bu yaş grubundaki çocukların 11 ila 14 saat arasında uyumaları önerilir, ancak şu an kabul edilen aralık 9 ila 16 saat arasında uyuyor.
  • Okulöncesi dönem (3-5 yıl): Uzmanlar bu grup için 10-13 saat önermektedir. 8 saatten az, fazla 14 saatlik uyku uygun değil.
  • Okul Yaşı (6-13 yaş): Uyku Vakfı, 9 ila 11 saat arasında uyku sunar. Uykusu 7 saatten az veya 12 saatten fazla ise sağlıklı değil.

  • Ergenlik çağında (14-17 yaş): Uyku Vakfı tarafından bu yaş grubundaki insanlara önerilen uyku saati 8 ila 10 saat arasındadır. Uyku Vakfı ayrıca, 11 saatten fazla veya 7 saatten daha az uyuyamaması gerektiğini söylüyor.
  • Genç yetişkinler (18-25 yaş): Bu yaş grubundaki insanlar için, 7 ila 9 saatlik bir uyku süresi önerilir ve uyku süresinin 6 saatten az veya 11 saatten fazla olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Yetişkinler (24-64 yaş): Bu yaş grubundaki insanlara aynı dönemde genç erişkin gruptaki insanlarla uyuması önerilir.

  • Yaşlılık yaş grubu (65 yaş ve üzeri): Uyku süresi günde 7 ila 8 saat arasındadır. Ancak, 5 saatten az olmamalı ve 9 saati aşmamalıdır. Uzmanlar ayrıca uyku kalitesinin geliştirilmesi için bazı tavsiyelerde bulunurlar. Hafta sonları da dahil olmak üzere uyku programınıza uyun, Uyku zamanında bir deşarj ritüeli geliştirin, Egzersiz her gün, Yatak odasında ideal oda sıcaklığını, ses seviyesini ve ışık miktarını savunun, İçecekler ve kafein gibi ‘gizli uyku kesiciler’ Yatmadan önce elektronik cihazları kapatın.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir